Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami powiat konecki został oznaczony przez Ministerstwo Zdrowia jako żółta strefa sanitarna. Nowy minister Adam Niedzielski zapowiedział także zmiany w odbywaniu kwarantanny - będzie ona trwała 10 dni i nie będzie musiała kończyć się testem jeżeli tylko pacjent nie ma objawów. To zaś powinno przełożyć się na znaczące zmniejszenie się liczby osób uwięzionych w domach przez Sanepidy.
Najnowsze dane z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Końskich mówią o 95 aktywnych przypadkach zachorowań w powiecie. 94 osoby znajdują się w izolacji domowej, 1 w szpitalu. Spośród nich około 85 osób to przypadki z ostatnich dwóch tygodni. To zaś oznacza, że w powiecie mamy około 10 osób z pozytywnym wynikiem testu na 10 tysięcy mieszkańców, a zatem nasz region uznano za żółtą strefę sanitarną. Przypomnijmy, że żółtą strefą ministerstwo oznacza regiony, w których współczynnik zachorowań wynosi 6 i więcej osób na 10 tysięcy mieszkańców, a czerwoną strefą te gdzie takich przypadków jest 12 i więcej na 10 tysięcy mieszkańców.
Co zatem zmieni się dla mieszkańców powiatu koneckiego w związku z wprowadzeniem żółtej strefy? W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Obowiązuje także ograniczenie liczby osób na weselach i innych imprezach rodzinnych do 100. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit: jedna osoba na cztery m kw.

Limity obowiązują także w kinach - 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit jedna osoba na cztery m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać jedna osoba na pięć mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to jedna osoba na siedem m kw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać, ale przy 25 proc. widowni.
Podczas konferencji prasowej na której wskazano powiaty z ograniczeniami nowy minister Adam Niedzielski zapowiedział także zmiany w odbywaniu kwarantann - będą one trwały 10 dni i nie będą musiały kończyć się testem jeżeli tylko pacjent nie ma objawów. To zaś powinno przełożyć się na znaczące zmniejszenie się liczby osób uwięzionych w domach.
Likwidacja bursy ważnym tematem sesji w powiecie
Pracy nie ma i nie będzie tutaj
Obserwator
22:06, 2026-05-21
Likwidacja bursy ważnym tematem sesji w powiecie
Szkoda że tak nie zajmują się rynkiem pracy jak ta bursa
M
18:54, 2026-05-21
W piątek utrudnienia drogowe w centrum Końskich
Nie jestem za tym co się dzieje w tym mieście starostwie gminie itd ale ludzie robi się remont źle nie robi źle....przecież to jest robione między innymi dla was!!!! tego typu inwestycje maja w sobie wiele nieprzewidywalnych problemów nigdy nie będzie tak że wszystko się zrobi na czas ale ważne że jest coś robione a 3 miesiące w ta czy w tamtą , naprawdę ten płacz oponentów burmistrza jest żałosny i to pewnie z bliskiego otoczenia albo niedoszłego stanowiska które się miało dostać.
robert
15:46, 2026-05-21
Trwają zapisy na Konecki Maraton Pieszy
Strasznie drogą ta impreza to jeszcze ktoś musi na tym zarobić????
X p
23:41, 2026-05-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz