Stowarzyszenie "W Dolinie Czarnej" oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego przygotowali "Atlas staropolskiej architektury przemysłowej" - graficzne rekonstrukcje XIX-wiecznych obiektów i konstrukcji przemysłowych, które kiedyś miały wielkie znaczenie dla górnictwa i hutnictwa gór żelaza. Zapraszamy do obejrzenia poniżej załączonego wideo, a sam atlas znajdziecie TUTAJ.
W oparciu o zachowane opisy i materiały historyczne zrekonstruowano 15 obiektów infrastruktury przemysłowej, komunikacyjnej, hydroenergetycznej i gospodarczej z terenu Doliny Czarnej. Są wśród nich: nieistniejąca fabryka kos w Świnkowie, fabryka żelaza w Maleńcu (rekonstrukcja z 1835 roku), nieistniejący wielki piec w Cieklińsku, piec pudlingowy w Rudzie, stanowisko fryszerskie w Maleńcu, browar fabryczny w Maleńcu, a także ilustracje dawniej wykorzystywanych w górnictwie i hutnictwie urządzeń.

Rycinom towarzyszą opisy historyczne poszczególnych obiektów i wybranych szczegółów architektonicznych i innych. Za graficzną rekonstrukcję obiektów odpowiedzialny był Jarosław Sim, natomiast merytorycznie atlas opracował dyrektor ZZH Maleniec Maciej Chłopek.
Zapraszamy do obejrzenia atlasu - TUTAJ.
Trwają zapisy na Konecki Maraton Pieszy
Strasznie drogą ta impreza to jeszcze ktoś musi na tym zarobić????
X p
23:41, 2026-05-20
Dzień Otwarty w ZSP nr 2 w Końskich z MR SEBII!
Partyjniacy się lansują. O ile mnie pamięć nie myli to Banasik chodził do Kanady,ale nie jestem pewny czy ją skończył Ps.Pytanie trzecie Co kudłaty robi na stanowisku dyrektora. Facet bez charyzmy, doświadczenia w kierowaniu szkołą, bez szacunku u nauczycieli i uczniów. Ale kolega starosty. Kolesiostwo.
Marcin
21:52, 2026-05-20
Rozmowa o przyszłości Stąporkowa. Spotkania online
Rozmowa o przyszłości, właśnie w tej chwili cymbał kita wyje syreną, system powiadomiania to komórki a nie wycie prostaku lanserze
Czellito
18:42, 2026-05-20
Dzień Otwarty w ZSP nr 2 w Końskich z MR SEBII!
1. Kto to jest ten sebii? 2. Co robili tam partyjniacy?
Pytam
15:38, 2026-05-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz