Tegoroczne obchody rocznicy śmierci bł. ks. Kazimierza Sykulskiego były bardzo skromne i pełne refleksji. Prowadzący liturgię ks. dziekan Andrzej Zapart wspomniał czas okupacji i chwilę aresztowania ks. Kazimierza Sykulskiego. Mówiąc o niezłomnej postawie kapłana przywołał słowa wypowiedziane przez Niego w trudnej chwili, gdy szedł na ostatnie przesłuchanie: "Jeżeli Bóg żąda ode mnie takiej ofiary dla dobra Kościoła i Ojczyzny, to ja chętnie ją składam".

Urodzony w Końskich i związany z naszym miastem i jego mieszkańcami, poprzez długoletnią posługę kapłańską, bł. Ks. Kazimierz Sykulski został rozstrzelany 11 grudnia 1941 r. o godz. 15.18 w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Jego ciało zostało spalone w krematorium, a niemieckie władze obozowe wystawiły akt zgonu 25 kwietnia następnego roku. W urnie umieszczonej na ścianie koneckiej kolegiaty znajdują się symboliczne relikwie przypominające również o innych ofiarach wojennego terroru.
W uroczystej Mszy Św. poświęconej pamięci bł. Ks. Kazimierza Sykulskiego uczestniczyli reprezentując władze powiatowe: starosta Grzegorz Piec, członek zarządu Jarosław Staciwa, sekretarz Zbigniew Sadorski, naczelnicy Wydziału Promocji i Kultury - Marian Wikiera, Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia - Krzysztof Stachera z z-cą Marcinem Wiadernym oraz komendant powiatowy PSP - mł. bryg. Ryszard Stańczak i przewodniczącą Delegatury NSZZ "Solidarność" w Końskich Heleną Obarą. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych Starostwa Powiatowego w Końskich i powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Po nabożeństwie delegacja starostwa złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem patrona.
Zdjęcia (Starostwo Powiatowe w Końskich):

[FOTORELACJA]19951[/FOTORELACJA]
Likwidacja bursy ważnym tematem sesji w powiecie
Pracy nie ma i nie będzie tutaj
Obserwator
22:06, 2026-05-21
Likwidacja bursy ważnym tematem sesji w powiecie
Szkoda że tak nie zajmują się rynkiem pracy jak ta bursa
M
18:54, 2026-05-21
W piątek utrudnienia drogowe w centrum Końskich
Nie jestem za tym co się dzieje w tym mieście starostwie gminie itd ale ludzie robi się remont źle nie robi źle....przecież to jest robione między innymi dla was!!!! tego typu inwestycje maja w sobie wiele nieprzewidywalnych problemów nigdy nie będzie tak że wszystko się zrobi na czas ale ważne że jest coś robione a 3 miesiące w ta czy w tamtą , naprawdę ten płacz oponentów burmistrza jest żałosny i to pewnie z bliskiego otoczenia albo niedoszłego stanowiska które się miało dostać.
robert
15:46, 2026-05-21
Trwają zapisy na Konecki Maraton Pieszy
Strasznie drogą ta impreza to jeszcze ktoś musi na tym zarobić????
X p
23:41, 2026-05-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz