Wiadomości z powiatu koneckiego – aktualności z Końskich i gmin

Zamknij
WAŻNE:

Władze Końskich upamiętniły 159. rocznicę Powstania Styczniowego [zdjęcia]

Aleksandra Jędrasik Aleksandra Jędrasik 16:30, 21.01.2022
Skomentuj  Władze Końskich upamiętniły 159. rocznicę Powstania Styczniowego…

W sobotę 22 stycznia minie kolejna rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. To już 159 lat od czasu  jednego z większych zrywów niepodległościowych w Polsce. Z tej okazji, dzień wcześniej, władze Końskich w sposób symboliczny uczciły ten ważny dla Polaków moment, a burmistrz miasta wygłosił krótką przemowę.

Wyróżniający się pomnik upamiętniający powstanie znajduje się u zbiegu ulic Partyzantów i Sportowej. To właśnie tam miała miejsce egzekucja dwóch schwytanych  powstańców - Franciszka Makulskiego oraz Lucjana Łączkowskiego, których imiona i nazwiska znajdują się na postumencie.

Burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański przedstawił dlaczego ważne jest, aby przekazywać młodym pokoleniom historię tego typu wydarzeń oraz kultywować podobne uroczystości.

"Powstanie Styczniowe było największym wydarzeniem zbrojnym na ziemiach polskich przed I wojną światową. Było najbardziej romantycznym powstaniem, przyniosło ogromne straty, ale też uświadomiło w całej Europie, że problem Polski istnieje i, że on jest nierozwiązywalny bez Niepodległego Państwa Polskiego, ale przede wszystkim w drugim pokoleniu po powstaniu utrwaliło się przekonanie, że walka jest nie tylko realna, ale też jest potrzebna Natomiast w Końskich mieliśmy swoją historię, swój skromny udział. To ochotnicy z Końskich zasilali partie powstańcze, tu w okolicy Końskich działały oddziały Zawadzkiego Jest też kilka pamiątek po powstańcach, choć nie wszystkie mamy zinwentaryzowane" - opowiada burmistrz.

W piątek znicze w tym miejscu złożyli przedstawiciele miasta i gminy Końskie: Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie oraz wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński.

Zdjęcia:

[FOTORELACJA]15694[/FOTORELACJA]

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%