W sobotę oraz w niedzielę na rynku w centrum Końskich działa specjalne białe miasteczko. W ramach inicjatywy "Zdrowe Życie" zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia, Fundację PZU oraz Narodowy Fundusz Zdrowia można tam wykonywać darmowe badania, proste zabiegi, a także załatwić podstawowe usługi medyczne.
Stoiska medyczne zapełniły rynek już we wczesnych godzinach porannych. Po 10:00 wszystkich przybyłych przywitał burmistrz miasta i gminy Końskie -"To jest coś co jest ewenementem od kilku lat prowadzonym pod auspicjami Prezydenta. Polega na przybliżeniu służby zdrowia w różnych jej odsłonach i organizacyjnym kształcie tym, którzy potrzebują pomocy i chcieliby poczuć się bezpieczniej. To, że dzisiaj to miasteczko zdrowia pojawiło się na rynku jest osobistą decyzją Prezydenta RP i przynosi sporą satysfakcję dla mieszkańców Końskich. Jeżeli choćby z tego powodu mieszkańcy poczują się lepiej to myślę, że inicjatywa spełniła swoje zadanie" - mówił Krzysztof Obratański.
O tym jakie między innymi badania i zabiegi można zrobić w Końskich opowiadała dyrektor regionalnego Narodowego Funduszu Zdrowia -"Cel jaki przyświeca temu wydarzeniu jest ukierowany na profilaktykę. Dzisiaj z nami jest cytomammobus dla Pań, które chciałyby wykonać mammografię i cytologię. Zapraszamy do naszego punktu, gdzie możecie otrzymać informację o programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ. Jest z nami też dentobus, gdzie zapraszamy całe rodziny, przede wszystkim dzieci na przegląd dentystyczny zębów. Profilaktyka to nie tylko programy profilaktyczne, ale również Zdrowe Życie. Przy naszym stanowisku można zrobić sobie badanie stanu ciała, dietetyk przekaże informację o dietach przygotowanych przez NFZ. Do zdrowego życia należy też poprawa kondycji fizycznej i również możecie Państwo uzyskać wszelkie informacje na temat naszych innych programów, które celujemy do naszych mieszkańców" - tłumaczyła Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach.

A zainteresowanie mieszkańców świadczonymi usługami było całkiem spore. Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy przyszli przede wszystkim zobaczyć jakie badania można wykonać, a kiedy już zapoznali się z ich dosyć szeroką gamą wybierali coś dla siebie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się choćby analiza składu ciała, wiele osób wyrabiało karty EKUZ, które pozwalają bezpłatnie korzystać z usług medycznych w krajach Unii Europejskiej -"U nas dzisiaj bardzo wiele rzeczy. Możemy wyrobić kartę EKUZ, bardzo zachęcamy do przyjścia na rynek i zrobienie tego dokumentu. Można tu dokonać analizy swojego ciała. Udzielamy informacji o dostępnych programach profilaktycznych i uzyskać wszystkie informacje dotyczące NFZ. Od samego rana zainteresowanie jest bardzo duże - analizator zawsze cieszy się dużym powodzeniem, ale i karta EKUZ w programie letnim też" - mówi nam Dagmara Borowiec z Narodowego Funduszu Zdrowia
Całe rodziny robiły przeglądy dentystyczne, wiele osób korzystało z możliwości zrobienia badań płuc: spirometrii, a także prześwietlenia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także badania diabetologiczne.
Najmłodsi mogli zaś korzystać ze strefy animacji, którą przygotowali organizatorzy. Miasteczko Zdrowia na rynku działać będzie jeszcze w niedzielę - między innymi o 10:00 rozpocznie się tam specjalny "Spacer po zdrowie" połączony z instruktażem Nordic Walking.
Zdjęcia (Mateusz Zaleśny):

[FOTORELACJA]10030[/FOTORELACJA]
W piątek utrudnienia drogowe w centrum Końskich
Nie jestem za tym co się dzieje w tym mieście starostwie gminie itd ale ludzie robi się remont źle nie robi źle....przecież to jest robione między innymi dla was!!!! tego typu inwestycje maja w sobie wiele nieprzewidywalnych problemów nigdy nie będzie tak że wszystko się zrobi na czas ale ważne że jest coś robione a 3 miesiące w ta czy w tamtą , naprawdę ten płacz oponentów burmistrza jest żałosny i to pewnie z bliskiego otoczenia albo niedoszłego stanowiska które się miało dostać.
robert
15:46, 2026-05-21
Trwają zapisy na Konecki Maraton Pieszy
Strasznie drogą ta impreza to jeszcze ktoś musi na tym zarobić????
X p
23:41, 2026-05-20
Dzień Otwarty w ZSP nr 2 w Końskich z MR SEBII!
Partyjniacy się lansują. O ile mnie pamięć nie myli to Banasik chodził do Kanady,ale nie jestem pewny czy ją skończył Ps.Pytanie trzecie Co kudłaty robi na stanowisku dyrektora. Facet bez charyzmy, doświadczenia w kierowaniu szkołą, bez szacunku u nauczycieli i uczniów. Ale kolega starosty. Kolesiostwo.
Marcin
21:52, 2026-05-20
Rozmowa o przyszłości Stąporkowa. Spotkania online
Rozmowa o przyszłości, właśnie w tej chwili cymbał kita wyje syreną, system powiadomiania to komórki a nie wycie prostaku lanserze
Czellito
18:42, 2026-05-20
0 0
Aż za duże, o 12:00 już nei było miejsca do specjalistów:(
0 0
Nie mogłem wcześniej a parę minut po 12 dowiedziałem się, że USG płuc już nie zrobię, a w Niedzielę też małe szanse, Ot tak działa służba zdrowia. W kieszeni 20 zł, 50 rocznik wg. PESEL, małe dzieci, Poradni specjalistycznej termin mam za 1,5 roku, w Stąporkowie, lekarz nic nie widzi i nie ma wg. niego sensu robić badań kontrolnych żadnych ! A przecież TK sprzed dwóch lat pokazał mi zmiany rozedmowe, przepuklinę na płucach i inne zmiany plus wysoki OB, a specjalista wypisał leki i rozpoznał POCHP. Ja nie mam siły chodzić, a lekarze mają to w głębokim "poważaniu" do póki nie widzą kasy na prywatnej wizycie. A to miasteczko też szopka, skoro tylko kilkanaście osób przyjmą i KONIEC.
0 0
Pij miód wrzosowy i ogólnie produkty pszczele. To leczy, badania nie.
0 0
Fajna inicjatywa organizatorów. Tylko co tam robił burmistrz z Sierosławic…?
0 0
kabaret i nic więcej
0 0
przeglądy dentystyczne he he a leczenie prywatnie .apropo przegląd uzębienia jest u dentysty też za darmo . gdzie te rodziny bo na zdjęciach ich nie widać
0 0
[…] rozbito białe miasteczko, w którym można wykonać przeróżne badania oraz zabiegi (relacja TUTAJ). W niedzielę w tym samym miejscu zorganizowano „Spacer po zdrowie” połączony z […]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz