Przed tygodniem informowaliśmy o wniosku, który jedna z kancelarii złożyła do gminy Końskie w sprawie możliwości utworzenia w Gracuchu zakładu przetwórstwa odpadów na biopaliwa. W najbliższą środę o godzinie 16:00 w tej miejscowości w świetlicy wiejskiej odbyć ma się duży protest mieszkańców z udziałem regionalnych mediów. Z kolei w czwartek rano zaplanowano w tej sprawie nadzwyczajną sesję Rady Miasta i Gminy w Końskich, podczas której włodarze gminy chcą podjąć uchwałę blokującą dalsze działania podmiotu zainteresowanego kontrowersyjną inwestycją.
-"Najbliższe dni będą bardzo ważne dla mieszkańców Gracucha i najbliższych sąsiadujących miejscowości ze względu na zamiar lokalizacji w pobliżu wsi zakładu, który miałby przetwarzać odpady z tworzyw sztucznych. Sama idea wzbudziła ogromne zaniepokojenie. Jest przedmiotem zatroskania, a nawet rodzących się protestów przeciwko lokalizacji. Żeby zapobiec możliwości powstania zakładu, którego technologii nie znamy, a może się okazać rzeczywiście zagrożeniem dla sąsiedztwa gmina Końskie ma zamiar podjąć radykalne działanie. W czwartek o 8:00 będą miały obrady Rady Miejskiej, której gmina zaproponuje podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Planu Miejscowego Zagospodarowania Przestrzennego dla tego sołectwa. Planistyczne podejście do rozwiązania zapewnia transparentność, przejrzystość postępowania i możliwość udziału w roli strony dla każdego mieszkańca - i samego sołectwa i okolicznych miejscowości. Nie eliminuje możliwości dla inwestora, ale zapewnia taki poziom bezpieczeństwa, który jest tutaj pożądany i oczekiwany" - informuje Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
Przedstawiciele sołectwa Gracuch z sołtys Sylwią Wietrzykowską na czele opublikowali na swojej stronie na Facebooku specjalny list protestacyjny (TUTAJ). Czytamy w nim między innymi o ogromnych obawach mieszkańców, o zagrożeniu które może stworzyć ta inwestycja oraz o zbliżającym się proteście - przypomnijmy, że mieszkańcy zbiorą się w świetlicy w Gracuchu już w środę 24 stycznia o godzinie 16:00. Pojawić mają się tam także włodarze miasta i gminy Końskie. Prawdopodobnie nie będzie przedstawiciela inwestora - z informacji nam przekazanych wynika, że nie przyjął on zaproszenia na spotkanie.

Trwają zapisy na Konecki Maraton Pieszy
Strasznie drogą ta impreza to jeszcze ktoś musi na tym zarobić????
X p
23:41, 2026-05-20
Dzień Otwarty w ZSP nr 2 w Końskich z MR SEBII!
Partyjniacy się lansują. O ile mnie pamięć nie myli to Banasik chodził do Kanady,ale nie jestem pewny czy ją skończył Ps.Pytanie trzecie Co kudłaty robi na stanowisku dyrektora. Facet bez charyzmy, doświadczenia w kierowaniu szkołą, bez szacunku u nauczycieli i uczniów. Ale kolega starosty. Kolesiostwo.
Marcin
21:52, 2026-05-20
Rozmowa o przyszłości Stąporkowa. Spotkania online
Rozmowa o przyszłości, właśnie w tej chwili cymbał kita wyje syreną, system powiadomiania to komórki a nie wycie prostaku lanserze
Czellito
18:42, 2026-05-20
Dzień Otwarty w ZSP nr 2 w Końskich z MR SEBII!
1. Kto to jest ten sebii? 2. Co robili tam partyjniacy?
Pytam
15:38, 2026-05-20
0 0
Panie redaktorze, proszę dopytać Obratankiego o pozwolenia, warunki jakie do tej pory wydały jednostki gminy Konskie inwestorowi. W radzie miasta są wyłącznie ludzie burmistrza i trudne pytania nie padną. Budowę spalarni może zablokować jedynie zmiana burmistrza w kwietniowych wyborach.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz