W niedzielę 30 czerwca Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi oraz Wystawę Zwierząt Hodowlanych.

Jednym z wiodących wydarzeń będzie zwiedzanie pola doświadczalnego. Zwiedzający do obejrzenia mają łącznie ponad 190 odmian roślin uprawnych, w tym zbóż jarych i ozimych, roślin bobowatych, rzepaku, ziemniaków i mieszanek poplonowych. Tegoroczną nowinką będzie demonstracja uprawy sorgo w warunkach województwa świętokrzyskiego. Podczas oprowadzania doradcy będą dzielić się wiedzą i omówią technologie uprawy roślin. Eksperci z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu przeprowadzą dla rolników warsztaty z zakresu monitorowania i rozpoznawania agrofagów, aby pomóc im w samodzielnym kontrolowaniu stanu swoich upraw. Wyjątkową atrakcją będą pokazy wykorzystania dronów - do oprysku i monitorowania upraw. Tajniki profilu gleby i jej struktury w praktyce w odkrywce glebowej zaprezentują naukowcy z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Będą też innowacyjne maszyny - między innymi skaner do badania składników pokarmowych w glebie.
Do atrakcji tego dnia należy też XVII Świętokrzyska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Wydarzenie to dedykowane jest bezpośrednio hodowcom różnych gatunków zwierząt. Już w przeddzień DOD w Ośrodku w Modliszewicach odbywa się hodowlana ocena zwierząt przez specjalistów w kategoriach: bydło mleczne, owce i króliki. Zostają wyłonione najlepsze okazy, nagrodzone i udekorowane. Następnego dnia w niedzielę na scenie głównej hodowcom czempionów i wiceczempionów wręczane są nagrody, puchary i dyplomy. Oprócz tego będą też alpaki, drób ozdobny, kozy, owce, konkurs dla najmłodszych hodowców i moc innych atrakcji dla dzieci i całej rodziny.
W Strefie Innowacji ŚODR zwiedzający będą mogli zobaczyć efekty badań grup operacyjnych EPI "Wiśnia bez Pestki", "Spersonalizowane sery twarogowe", "Słomka ze słomy" i "Nasz czosnek". Te innowacyjne projekty są efektem współpracy ŚODR Modliszewice z jednostkami naukowymi, świętokrzyskimi rolnikami, przedsiębiorcami, a także przedstawicielami instytutów badawczych.
Oprócz tego w programie znajdziemy m.in. jarmark żywności regionalnej i tradycyjnej promujący szlak kulinarny Świętokrzyska Kuźnia Smaków, atrakcje dla rodzin, strefa zabaw dla dzieci, występy zespołów ludowych, prezentacja rękodzieła ludowego, rośliny ogrodowe, kwiaty, byliny i sadzonki.
Zwiedzanie stoisk wystawowych i pola doświadczalnego będzie czynne w godzinach 9.00-16.00.

Likwidacja bursy ważnym tematem sesji w powiecie
Pracy nie ma i nie będzie tutaj
Obserwator
22:06, 2026-05-21
Likwidacja bursy ważnym tematem sesji w powiecie
Szkoda że tak nie zajmują się rynkiem pracy jak ta bursa
M
18:54, 2026-05-21
W piątek utrudnienia drogowe w centrum Końskich
Nie jestem za tym co się dzieje w tym mieście starostwie gminie itd ale ludzie robi się remont źle nie robi źle....przecież to jest robione między innymi dla was!!!! tego typu inwestycje maja w sobie wiele nieprzewidywalnych problemów nigdy nie będzie tak że wszystko się zrobi na czas ale ważne że jest coś robione a 3 miesiące w ta czy w tamtą , naprawdę ten płacz oponentów burmistrza jest żałosny i to pewnie z bliskiego otoczenia albo niedoszłego stanowiska które się miało dostać.
robert
15:46, 2026-05-21
Trwają zapisy na Konecki Maraton Pieszy
Strasznie drogą ta impreza to jeszcze ktoś musi na tym zarobić????
X p
23:41, 2026-05-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz