Po latach starań i zabiegów plac znajdujący się przy dworcu PKP w Końskich trafia w ręce samorządu miasta i gminy Końskie. Władze miejskie wiążą z tym miejscem duże nadzieje.
Sam budynek dworca oraz perony znajdujące się przy nim są własnością spółki państwowej PKP PLK. Jednakże plac przed dworcem, na który niegdyś przyjeżdżały autobusy z całego kraju, a obok stanowisk postojowych ulokowane były liczne punkty gastronomiczne w ostatnich latach należał do prywatnego właściciela (wcześniej nabył go on od likwidatora PKS-u).
To jednak właśnie się zmieniło i jest to doskonała wiadomość.

-"Te zapowiedzi, ale też czynności, w których braliśmy udział, a mówię tu między innymi o licytacji komorniczej z nieruchomości, która nas interesuje zakończyły się tak zwanym przybiciem, czyli zatwierdzeniem wyniku licytacji, w którym gmina Końskie zaoferowała najbardziej korzystną cenę za ten plac. Od połowy stycznia wpis w księdze wieczystej wskazuje na gminę Końskie jako użytkownika wieczystego własności Skarbu Państwa" - opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
Czego więc powinniśmy się spodziewać w tym miejscu w najbliższym czasie?
-"Gmina planuje tam zachowanie funkcji zgodnie z planem miejscowym, aczkolwiek zmodyfikowanej. Nie będziemy już mieli takiego ruchu autobusowego czy kolejowego jak w latach 80-tych, ale mamy uruchomiony dworzec w sensie peronu oraz linię pasażerską Skarżysko-Tomaszów Mazowiecki, która jest bardzo popularna. Mamy też kursy przelotowe przez Końskie, które tradycyjnie zatrzymują się na starym dworcu. Chcemy tam zaaranżować centrum przesiadkowe, które byłoby dedykowane dla kursów przelotowych, przejeżdżających przez Końskie. Dzisiaj one się zatrzymują w warunkach dalekich od cywilizowanych. Natomiast z drugiej strony chcemy modyfikować nasze linie miejskie tak by je zintegrować z ruchem kolejowym [...] Będziemy starali się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Mamy przewidziane takie działanie z MOF Miast Północy i to połączone by było z zamiarem zakupu dodatkowych autobusów, stacjami ładowania dla elektrycznych autobusów, z budową szaletu publicznego dostępnego dla pasażerów. To będzie przedmiotem wnioskowania w naborze już ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski. Zakończy się on 31 marca i w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia jeszcze w tym roku mogą zacząć się tam prace budowlane" - mówi Obratański.

Przy dworcu PKP mielibyśmy więc nowe, międzymiastowe centrum przesiadkowe.
Jednak to nie oznaczałoby wygaszenia centrum przesiadkowego obok marketu Kaufland - ono służyłoby ruchowi lokalnemu.
To jednak nie wszystko, bo samorząd w dalszej przyszłości chciałby też odtworzyć funkcję społeczną okolic dworca PKP.
Jeżeli tylko znalazłyby się środki zewnętrzne to w planach jest budowa tam infrastruktury także o charakterze rekreacyjnymi. Do tematu będziemy powracać.
Kolizja dwóch aut na skrzyżowaniu w Końskich
Hasło wyborcze W mieście rond państwa witamy Ale to podrabiane lepiej omijajmy. Nic się nie zmieni, Jak było tak będzie. Hasło wyborcze prosi się pięknie, O szyld reklamowy - RONDO ZROBIMY! Wygramy wybory i zobaczymy:):):)
Konecczanka bez sent
19:03, 2026-06-10
Konfederacja spotkała się z mieszkańcami Końskich
30 minutowy filmik i krytyka nic więcej nie potrafią. Nie przedstawili swojego programu nawet. Populistyczna partia, dobrze ze na sali PiSowcy ze starostwa bo by nikt nie przyszedł...
M
18:34, 2026-06-10
Kolizja dwóch aut na skrzyżowaniu w Końskich
Tego asa od komunikacji za ustawienie gówna w postaci biało- czerwonego " murka" na 25 lat do *%#)!& Nie po to buduje się drogi , by je ograniczać. A tych co nie potrafią jeździć . KARAĆ. Nie upomnienia.
olo
17:55, 2026-06-10
Hale po ceramikach w gminie Końskie do sprzedaży
Końskie dno i tyle
Wyborca
17:50, 2026-06-10
3 9
To się nazywa dobry gospodarz gminy, trochę zazdroszczę gminie Końskie takie gospodarza jakim jest Pan Burmistrz Obratański
3 1
Pewnie można zazdrościć włodarzy jacy są w Końskich , położyli cały rynek pracy który jest na żenującym poziomie do tego od lat nie sprowadzili żadnego dużego pracodawcy który zatrudniałby minimum 100 osob w zakładzie ten region gnije dosłownie gnije
3 4
Dworzec bez sentymentu
(lub Końskostacja- do wyboru)
Do Końskich dojeżdżam,
patrzę na dworzec
i tak myślę sobie:
Do zobaczenia za miesiąc w kasie,
kupując bilet w kartonowej oprawie.
Tłum ludzi będzie, kolejka długa...
Czy to się zmieni po wielu turach?
Zimową porą, gdy mróz na dworze;
Dworzec zapraszał - ogrzać się proszę.
Gdy deszcz padał i wiatr włosy czochrał,
ławeczki czekały, informowały-
pociąg podjedzie, zdążysz na pewno,
tymczasem usiądź, nie moknij dziecko.
Z łazienki skorzystaj Panie przed drogą,
bo to grozi okropną chorobą.
Pociągi zniknęły, potem wróciły.
Kolejek już nie ma, dworzec zabity...
dechami szarymi, które ludzi straszą;
Nie wysiadać tutaj!
Nie witamy herbatą!
Jechać dalej!
Omijać to miasto!
Nie robić hałasu,
to wszyscy zasną.
Ławka w powiecie z koneckiej szkoły.
Dworca nie będzie, bo to mat..ły.
Bez sentymentu na to spoglądam.
Wojna jak była, tak będzie wojna...
O plac dworcowy: sprzedam, odkupię...
A ja tylko powiem,
Co myślę otym "trudzie".
Pokażcie w telewizji ten piękny dworzec,
Może Nawrocki teraz pomoże?
Bo większość myśli - w tym mieście zapaści,
że Duda pociąg przywrócił do łaski...
( lub wersja druga strofy końcowej)
Bez sentymentu na to spoglądam.
Wojna jak była, tak będzie wojna...
O plac dworcowy: sprzedam, odkupię...
A ja tylko powiem,
że mam to w d...
1 1
A dworzec wyremontowany przez dudę też ?
0 3
Dobry specjalista psychiatra potrzebny do tej pani , obawiam sie ze jednak jest juz za pozno.
0 0
Dobry psychiatra nie zna leku na doczepienie się, ale wie, że to rodzaj maniactwa.
5 0
To jest interes, bo kiedy sprzedawali to się cieszyli. Kiedy odkupowali też się cieszą. Po prostu nie wiedzą co czynić z pieniędzmi. Co pięć lat remont głównej ulicy, a domy odrapane aż wstyd patrzeć. Brawo mieszkańcy to przecież wasze władze.
3 0
J w tym widzę przekręt, jak z dworcem w kielcach
1 0
I co dalej? Między dworcami to będzie komunikacja?
No cóż. Nie dziwie się że to miast wyludnia się. Skoro władza ma takie pomysła. Ilu tu zostało ludzia? 17 tysięcy?
4 0
Śmiechu kupa co tu robią. Pracy nie ma i tyle. Ludzie wyjeżdżają stąd bo co tu robić ?
0 1
Witam wszystkich !
Myślę,że właśnie trzeba remontować.Nie wolno popaść w marazm i bezczynność.Co przekażemy naszym wnukom? Nasi dziadkowie walczyli i ginęli,abyśmy mogli mieć taką możliwość. Pozdrawiam.
1 0
Wnukom już nic nie przekażecie ponieważ ten region upada, dzięki działaniom od lat włodarzy nie dzieje się tu nic dosłownie nic , zero jakich kolwiek działa do ściągania pracodawców którzy zechcą budować hale produkcyjne a terenow mamy sporo na takie inwestycje, bezrobocie coraz wieksze i co dalej będzie? Włodarze mydła oczy starszym ludzia a młodzi dobrze wiedzą że nie ma tu rozwoju i nie będzie patrząc na to co jest robione w mieście czy poza nim
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz