W uroczystości, oprócz burmistrza Jarosława Młodawskiego oraz radnych Rady Miejskiej, udział wzięli również druhowie z Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Stąporkowie, Mali strażacy, a także harcerze uczestniczący w I Rajdzie Żelaznym, organizowanym przez Hufiec ZHP Końskie im. Partyzantów Ziemi Koneckiej.

A co wydarzyło się wiosną 1940 roku?
Najstarszy z synów Józefa i Władysławy Gutów - Marian, był od lutego 1940 r. żołnierzem Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Marian wziął udział w starciach z okupantem pod Huciskiem (30 marca 1940 r.) oraz w miejscowości Szałas (1 kwietnia 1940 r.).
Niespełna osiemnastoletni partyzant, 3 kwietnia został ranny i wzięty do niewoli. Podczas przesłuchania uwierzył w niemieckie gwarancje i podał adres zamieszkania.

W dniu 4 kwietnia został rozstrzelany, a tragedia pozostałych członków rodziny rozegrała się dzień później. Żandarmi zamordowali rodziców i rodzeństwo Mariana Guta (brata Bogumiła, lat 12 i Zosię, lat 2). Zwłoki pomordowanych zostały spalone wraz z domem i zabudowaniami.
W miejscu tych tragicznych wydarzeń, pośród zabudowań Koprusy, stoi pomnik, gdzie od wielu lat mieszkańcy, harcerze, uczniowie szkół, stowarzyszenia i strażacy oddają hołd niewinnym ofiarom pielęgnując pamięć o członkach rodziny Gutów ze Stąporkowa.
ZDJĘCIA ZNAJDZIECIE PONIŻEJ:
[FOTORELACJANOWA]33981[/FOTORELACJANOWA]
Janina Rurarz skończyła 100 lat w gronie rodziny
No i druga emerytura honorowa się należy z urzedu.Prawie 7 koła .
Batyr
13:50, 2026-07-01
Janina Rurarz skończyła 100 lat w gronie rodziny
Przeniosła razem z mężem szkołę podstawową z Kornicy na Barycz.
Ela Pazur
13:15, 2026-07-01
Dorota Łukomska wicedyrektorem w Filharmonii
Układy i jeszcze raz układy. Byle głąb może zostać dyrektorem filharmonii
Staporkow
22:49, 2026-06-30
Duże zainteresowanie firm II etapem obwodnicy
Będzie opóżnienie. Jak zawsze. W tym miescie to tradycja.
Mieszkaniec
15:59, 2026-06-30
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz