Już w środę 29 kwietnia w Końskich odbędzie się wyjątkowe wydarzenie promujące relacje międzynarodowe i kulturę europejską. W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego zaplanowano Dzień Przyjaźni Polsko-Francuskiej, który ma przybliżyć mieszkańcom historię oraz współczesną współpracę między Polską a Francją. Będzie naukowo, artystycznie i... smacznie! Jednym z głównych punktów będzie wystąpienie francuskiego senatora Jean-Yves’a Leconte’a, który podzieli się swoim spojrzeniem na polsko-francuską współpracę. Leconte to francuski senator wielu kadencji, ale rodzinnie mocno związany z Polską. W trakcie dnia odbędzie się też lekcja języka francuskiego! Wydarzenie odbędzie się między godziną 10:00 a 13:00.
-"Pierwszy dzień przyjaźni, a już mamy patronat Ambasady Francuskiej w Warszawie. Będzie konsul generalny, senator francuski. Obsada jest ciekawa" - mówi starosta konecki Grzegorz Piec.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00. W programie przewidziano m.in. prelekcje poświęcone wspólnej historii obu krajów oraz ich relacjom na przestrzeni wieków -"Szkoła Języków Obcych Smart przygotuje dla Państwa krótką, wesołą lekcje języka francuskiego oraz quiz z emocjami i nagrodami" - dodaje Agnieszka Woźniak, właścicielka szkoły SMART.
Organizatorzy przygotowali także elementy edukacyjne i rozrywkowe. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w krótkiej lekcji języka francuskiego prowadzonej przez lektora, a także sprawdzić swoją wiedzę w quizie z nagrodami. Nie zabraknie również akcentów kulinarnych - zaplanowano degustację francuskich przysmaków.
Swoją obecność zapowiedzieli przedstawiciele francuskiej dyplomacji, w tym Konsul Generalny Francji w Krakowie Cédric Peltier oraz reprezentantka Ambasady Francji Eléa Larribe.
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Francji.
Dzień Przyjaźni Polsko-Francuskiej to propozycja dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o kulturze Francji i spędzić czas w międzynarodowej atmosferze. Organizatorzy zachęcają mieszkańców do udziału w tym spotkaniu. Wstęp wolny!
Współorganizatorami tego wyjątkowe spotkania są: Szkoła Językowa SMART, Cukiernia Waligórski, Hotel Akwamaryn z Sielpi, Koło Gospodyń Wiejskich Niezapominajki.
W ramach tej inicjatywy przygotowane zostało narzędzie w postaci interaktywnej mapy, umożliwiającej prezentację partnerstw oraz wydarzeń realizowanych we współpracy polsko-francuskiej na poziomie lokalnym i regionalnym (jest ich niewiele w Polsce, we Francji jest już ich więcej i my już na tej mapie widniejemy także). Projekt ten może stanowić wartościową okazję do promocji dotychczasowej współpracy, a także do nawiązywania nowych relacji międzynarodowych.

Likwidacja bursy ważnym tematem sesji w powiecie
Pracy nie ma i nie będzie tutaj
Obserwator
22:06, 2026-05-21
Likwidacja bursy ważnym tematem sesji w powiecie
Szkoda że tak nie zajmują się rynkiem pracy jak ta bursa
M
18:54, 2026-05-21
W piątek utrudnienia drogowe w centrum Końskich
Nie jestem za tym co się dzieje w tym mieście starostwie gminie itd ale ludzie robi się remont źle nie robi źle....przecież to jest robione między innymi dla was!!!! tego typu inwestycje maja w sobie wiele nieprzewidywalnych problemów nigdy nie będzie tak że wszystko się zrobi na czas ale ważne że jest coś robione a 3 miesiące w ta czy w tamtą , naprawdę ten płacz oponentów burmistrza jest żałosny i to pewnie z bliskiego otoczenia albo niedoszłego stanowiska które się miało dostać.
robert
15:46, 2026-05-21
Trwają zapisy na Konecki Maraton Pieszy
Strasznie drogą ta impreza to jeszcze ktoś musi na tym zarobić????
X p
23:41, 2026-05-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz