- "Mamy szczęście gościć dzisiaj XXI Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej. Jest to etap, finał diecezjalnego konkursu. W naszym konkursie bierze udział 133 uczestników, w tym 15 zespołów. Gościmy wykonawców z następujących miast: Radom, Zwoleń, Starachowice, Opoczno, Gowarczów [...] Nasz konkurs ma dwie kategorie, jest to pieśń i poezja oraz cztery grupy wiekowe. Przedszkola, szkoły podstawowe 1-5, 5-8 oraz szkoły ponadpodstawowe [...] Celem naszego konkursu jest podniesienie świadomości patriotycznej dzieci i młodzieży. Nagrodą specjalną naszego konkursu jest udział w konkursie pieśni i poezji patriotycznej ogólnopolskiej na Zamku Królewskim w Warszawie. Będzie wytypowany jeden zespół albo jedna osoba, którzy w listopadzie będą mieli zaszczyt właśnie gościć na Zamku Królewskim w Warszawie" - informuje Anna Ślufarska z Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Gowarczowie.

Konkurs poprowadziła Magdalena Gliszczyńska z Radia Plus Radom. Podczas rozpoczęcia głos zabierali biskup radomski Marek Solarczyk oraz była prezes Polskiej Akcji Katolickiej Urszula Furtak.
- "Kochani, ja mam świadomość, że już każdy chce zaprezentować siebie, a więc żeby nie przedłużać. W nawiązaniu do tego głównego motywu naszego tutaj dzisiejszego spotkania wyrażonego w tak różnej formie, czyli miłości do ojczyzny, chciałbym odnieść się do takich dwóch wątków. Dwa dni temu brałem udział w uroczystym apelu Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, która swoją siedzibę ma w Radomiu i której patronem jest Rotmistrz Pilecki. Dlaczego było to dwa dni temu? Bo dwa dni temu przypadała 83. rocznica jego ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz, do którego sam się dostał dając się złapać w łapance w Warszawie, w którym był w strasznych warunkach 2 lata i 7 miesięcy po to, aby stworzyć tam ruch oporu i siatkę konspiracyjną, i z którego uciekł po to, aby przekazać innym światu, co tam się dramatycznego dzieje. I przyznaję, że kiedy słyszałem ten przypominany tam wówczas w czasie tego apelu biogram, to przyszła mi właśnie taka myśl, jak niesamowitą siłą w życiu człowieka jest właśnie miłość do ojczyzny, której takim wyjątkowym znakiem, czy wręcz symbolem i siłą jest honor. To, co człowiek niesie i nie da sobie odebrać. I jestem przekonany, bo przejeżdżam pierwszy raz, uczestniczę w tym przeglądzie i konkursie, że właśnie to jest taki czas, gdzie my sobie przypominamy, gdzie my się uczymy, gdzie w nas się umacnia właśnie to piękno i ten honor i ta miłość i nasze oddanie. I bardzo serdecznie Wam dziękuję tutaj obecnym uczestnikom, ale i wszystkim, którzy pomogli Wam się przygotować i pomogą, aby Wasza prezentacja była jak najpiękniejsza. Oczywiście moja ogromna wdzięczność dla wszystkich organizatorów. Ale kiedy Pani Magda tutaj wspominała o pierwszym, drugim, trzecim maja, to chciałbym przywołać jeszcze jeden fakt, może mało znany. Mianowicie właśnie 3 maja przypadnie dokładnie 100. rocznica bardzo wyjątkowego wydarzenia. Jak jesteśmy na Jasnej Górze i patrzymy na cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, to może nawet sobie nie uświadamiamy, że po jego lewej stronie, jak się patrzy na obraz, są znaki Królewskiej Władzy Matki Bożej, które zostały przekazane właśnie 100 lat temu, 3 maja przez polskie kobiety. Jako wdzięczność, wotum, za ocalenie ojczyzny w czasie Cudu nad Wisłą w 1920 roku, ale i za odzyskanie niepodległości. A to, co jest tam szczególne, mnie to ujmuje i to właśnie dlatego chcę przywołać i tym zakończyć, że zwieńczeniem Królewskiego Berła Maryi jest oczywiście cudowny orzeł, ale ten orzeł jest podtrzymywany przez trzy postacie. Historycznie możemy powiedzieć ksiądz Ignacy Skorupka, młody człowiek, może ochotnik bitwy 1920 roku, i królowa Jadwiga. Ksiądz Ignacy trzyma krzyż i to jest znak wiary. Królowa Jadwiga, święta, trzyma serce, znak miłości, a po środku ten młody człowiek trzyma kotwicę i to jest znak nadziei. I tego wam życzę i z tego za to dziękuję, bo wy jesteście taką kotwicą i nadzieją i niech ona pomoże wam wytrwać przy tym, co jest piękne po ludzku. Jesteśmy tu również jako ludzie wiary, żeby pomogła wytrwać przy Panu Bogu i niech te wszelkie piękne dary w was się rozwijają, a przez was wszystkich niech umacniają naszą Ojczyznę i Kościół" - przemawiał do zebranych duchowny.
[ZT]329775[/ZT]

Po przemówieniach ruszyły przesłuchania. W Galerii na Piętrze dzieci recytowały wiersze, natomiast na sali widowiskowej wybrzmiewały podniosłe pieśni przypominające o wydarzeniach sprzed lat.
Wokalistów oceniało jury w składzie: Robert Grudzień - muzyk z Radomia, Michał Bojczuk - instruktor wokalny ze Skarżyska-Kamiennej oraz Marlena Kowalska - kierownik zespołu etniczno-folkowego Karabanio.

W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: biskup radomski Marek Solarczyk, burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka, burmistrz miasta i gminy Gowarczów Joanna Dołowska, radna powiatowa Aleksandra Śmietana.
Wyniki konkursu znajdziecie poniżej:
KATEGORIA - PIEŚŃ SOLIŚCI
1. PRZEDSZKOLA
I miejsce - HANNA JÓZEFIAK Akademia Przedszkolaka w Opocznie
II miejsce - KARMEN GARTNER SP w Gowarczowie
III miejsce - ZUZANNA WÓJCIK PSP w Pawłowie
2. SZKOŁA PODSTAWOWA kl.I-IV
I miejsce - MARIA CZERWONKA PSP w Niekłaniu Wielkim
II miejsce - NINA GUZ PSP im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu
III miejsce - MAŁGORZATA KRUPA Pracownia Muzyczna MT Musik Radom
3. SZKOŁA PODSTAWOWA kl.V-VIII
I miejsce - KINGA RITA DĄBROWA PSP Nr 1 w Szydłowcu
II miejsce - MARCELINA STRADOWSKA SP Nr 10 w Starachowicach
III miejsce - ex aequo WIKTORIA BRYK SP w Gowarczowie
NIKOLA NOWAK SP w Sławnie
4. PONADPODSTAWOWE
I miejsce - JULIA WALCZAK IV LO im. T. Chałbińskiego w Radomiu
II miejsce - OLIWIA BĄBA ZSP im. S. Staszica w Opocznie
III miejsce - ALEKSANDRA SZULC ZSP Nr 1 w Końskich
KATEGORIA PIEŚŃ ZESPOŁY
PRZEDSZKOLA
I miejsce - ZESPÓŁ "NUTKI" SP w Gowarczowie
II miejsce - "MAŁE PATRIOTKI" Akademia Przedszkolaka w Opocznie
III miejsce - ZESPÓŁ FASOLINKI PSP im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu
SZKOŁY PODSTAWOWE kl.I-IV
I miejsce - ZESPÓŁ "PEREŁKI" PSP w Krasnej
II miejsce - ZESPÓŁ "WIOLINKI" PSP im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu
III miejsce - ZESPÓŁ ARDENTE PSP w Pawłowie
SZKOŁY PODSTAWOWE kl.V-VIII
I miejsce - ZESPÓŁ "KRASNOWIANIE" PSP w Krasnej
II miejsce- ZESPÓŁ WOKALNY SP Nr 1 w Starachowicach
III miejsce - DUET PSP Nr 1 w Szydłowcu
SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
I miejsce - ZESPÓŁ "CHŁOPIĘTA" I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie
KATEGORIA POEZJA
PRZEDSZKOLA
I miejsce - NELA NIEZGODA PSP im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu
II miejsce - MALWINA GRUSZECKA Oddział Przedszkolny przy SP w Brzustowcu
III miejsce - BARBARA GRZEGORCZYK SP w Gowarczowie
SZKOŁA PODSTAWOWA kl. I -IV
I miejsce - NATALIA PASZKO SP w Brzustowcu
II miejsce - ex aequo MARCELINA SOBCZYK ZPO w Stadnickiej Woli
POLA OLEJARZ PSP im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu
III miejsce - STANISŁAW GRZYWACZ PSP w Jaroszkach
SZKOŁA PODSTAWOWA kl. V - VIII
I miejsce - WOJCIECH ŁUCZKOWSKI ZSP w Poświętnem
II miejsce - RAFAŁ CZARNOWSKI PSP w Rzepinie
III miejsce - MICHALINA OWCZAREK PSP w Rudzie Malenieckiej
SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
I miejsce - BARTŁOMIEJ LIBERADZKI LO im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu
II miejsce - ZUZANNA KONEWKA I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie
NAGRODĘ SPECJALNĄ OTRZYMAŁA MAŁGORZATA KRUPA - Pracownia Muzyczna MT Music Radom - i to ona wystąpi na Koncercie na Zamku Królewskim w Warszawie 7 listopada 2026 roku.
[FOTORELACJANOWA]34124[/FOTORELACJANOWA]
Kuriozalna sytuacja na Komendzie w Końskich
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten,który poszedł na komendę załatwić prostą sprawę i nie trafił do więzienia. Więzienia są pełne petentów usiłujących rozmawiać grzecznie z policjantami.
uwolnić niewinnego
13:22, 2026-06-23
Kuriozalna sytuacja na Komendzie w Końskich
A o tym, że sędzia koneckiego sądu wzięła łapówkę od przestępcy stalkera, który przyszedł do sądu z pretensjami, że osoba poszkodowana na niego zgłasza nie napisaliście? Jak macie czarno- biało przed oczami, to może się wam zrobić czerwono-zielono. Policjanci i sędziowie mają mocno za uszami i o tym piszcie. A jak o tym nie wiecie, to wasz problem.
VIP
12:17, 2026-06-23
Świętokrzyskie: koniec obławy po tragedii w Mierzawie
Typowa psychika policjanta.
VIP
03:23, 2026-06-23
Ostrzeżenie przed burzami dla regionu
Boją się burzy a nie boją się zła, które czynią.
Postać
23:48, 2026-06-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz