Już po raz kolejny w Mninie, gmina Słupia (Konecka) odbył się Szkolny Tydzień Profilaktyki. W tym roku poświęcony był zdrowemu odżywianiu, aktywności fizycznej oraz nabywaniu przez uczniów wiedzy i umiejętności dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy.
Zgodnie z opracowanym harmonogramem codziennie z dużym zaangażowaniem uczniów realizowane były kolejne zadania Szkolnego Tygodnia Profilaktyki.
::attachment{"type":"image","item_id":"552397", "alt":"zdjęcie", "title":"", "longSide":"800"}
W poniedziałek odbyły się zawody sprawnościowe dla klas IV- VI. Nagrodą dla wszystkich uczniów był zestaw owoców. We wtorek na zajęciach plastycznych uczniowie klas I - III wykonywali prace na płótnie na temat: "Wiem, co jem!". Uczniowie klasy V wykonali gazetkę pod hasłem: "Żyj zdrowo i kolorowo!" Zamieszczone zostały na niej informacje propagujące zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Z inicjatywy Szkolnego Koła PCK zorganizowane zostały spotkania ze specjalistami: w dziedzinie ratownictwa i żywienia.
-"Szkolenie z pierwszej pomocy przeprowadzone zostało przez ratownika medycznego Marcina Pytlosa. Objaśniał on i pokazał uczniom, a także nauczycielom, jak należy postępować w sytuacji, gdy nasza pomoc dla poszkodowanego jest niezbędna, a wręcz może uratować czyjeś życie. W fachowy i zrozumiały dla słuchaczy sposób ratownik medyczny informował o czynnościach związanych z pierwszą pomocą. Z pomocą nauczycieli Agnieszki Kopytko i Martyny Czyżewskiej objaśniał krok po kroku proces postępowania z osobą nieprzytomną na fantomie ułożonym na materacu. Chętni uczniowie po przekazaniu wszystkich zasad udzielania pierwszej pomocy - uzyskanej dzięki ratownikowi medycznemu panu Marcinowi Pytlosowi - mogli przeprowadzać próby reanimacji na fantomie. Oprócz tego głośno informowali o kolejnych czynnościach, które są konieczne podczas ratowania życia poszkodowanego, a także o swoim bezpieczeństwie w takowych sytuacjach. Uczniowie i nauczyciele zostali przeszkoleni o sposobie postępowania przy: złamaniach, nagłych atakach padaczkowych, ukąszeniach przez żmije, owady i zadławieniach." - relacjonuje nam Bożena Wróbel, dyrektor szkoły.
Następnego dnia uczniowie klas I-VI pojechali na wycieczkę po najbliższej okolicy. Program wycieczki miał charakter patriotyczno-rekreacyjny. Pierwszym przystankiem była wieś Naramów. Tam uczniowie, przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych mieszkańców wsi w czasie II Wojny Światowej, zapalili znicze i uczcili pamięć poległych minutą ciszy. Potem grupa gościła w stadninie "Ostoja" w Antonielowie, przy pomniku na Skałce Polskiej oraz zwiedziła ruiny Pałacu Niemojewskich w Lasocinie.
W czwartek został zorganizowany sprawnościowy tor przeszkód dla najmłodszych. W piątek odbyło się spotkanie ze specjalistami ds. żywienia z SANEPIDU w Końskich na temat: Racjonalne żywienie oraz skutki nieprawidłowego odżywiania. Prelekcja została przeprowadzona w sposób bardzo fachowy i wyczerpujący. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji. -"W działania Szkolnego Tygodnia Profilaktyki zaangażowane były również przedszkolaki, które podjęły wielkie wyzwanie: przygotowania samodzielnie drugiego śniadania i owocowej sałatki. Dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania drugiego śniadania, dowiedziały się jak ważna jest dieta bogata w produkty zbożowe i 5 porcji warzyw, owoców i soków. Podczas robienia kanapek dzieci kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę." - opowiada dyrektor Wróbel.
Zdjęcia:
Likwidacja bursy ważnym tematem sesji w powiecie
Pracy nie ma i nie będzie tutaj
Obserwator
22:06, 2026-05-21
Likwidacja bursy ważnym tematem sesji w powiecie
Szkoda że tak nie zajmują się rynkiem pracy jak ta bursa
M
18:54, 2026-05-21
W piątek utrudnienia drogowe w centrum Końskich
Nie jestem za tym co się dzieje w tym mieście starostwie gminie itd ale ludzie robi się remont źle nie robi źle....przecież to jest robione między innymi dla was!!!! tego typu inwestycje maja w sobie wiele nieprzewidywalnych problemów nigdy nie będzie tak że wszystko się zrobi na czas ale ważne że jest coś robione a 3 miesiące w ta czy w tamtą , naprawdę ten płacz oponentów burmistrza jest żałosny i to pewnie z bliskiego otoczenia albo niedoszłego stanowiska które się miało dostać.
robert
15:46, 2026-05-21
Trwają zapisy na Konecki Maraton Pieszy
Strasznie drogą ta impreza to jeszcze ktoś musi na tym zarobić????
X p
23:41, 2026-05-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz