Wiadomości z powiatu koneckiego – aktualności z Końskich i gmin

Zamknij
WAŻNE:

Spotkanie z historią w Stąporkowie [zdjęcia]

Paulina Góral Paulina Góral 13:59, 22.01.2018
Skomentuj Spotkanie z historią w Stąporkowie [zdjęcia]

W piątek odbyło się VI Kulturalne Spotkanie z Historią w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie. Podczas wydarzenia zaprezentowano nieznane zdjęcia z okresu II wojny światowej oraz film "Wilk". 

::attachment{"type":"image","item_id":"527950", "alt":"zdjęcie", "title":"Od lewej: Hubert Krawczyński, burmistrz Dorota Łukomska, Patryk Krawczyński, dyrektor MGOKiS Katarzyna Sorn i Wiktor Gałkiewicz", "longSide":"800"}

W pierwszej części spotkania odbyła się projekcja filmu "Wilk" w reżyserii Dionizego Krawczyńskiego. Obraz filmowy opowiada o Zbigniewie Kruszelnickim ps. "Wilk", dowódcy zgrupowania AK walczącego w okresie okupacji hitlerowskiej. Zasłynął z akcji w Czerwonej Górze 31 maja 1944 roku, gdzie razem z 26 ludźmi z oddziału przechwycił kilkanaście sztuk broni długiej i krótkiej, aparat fotograficzny oraz listę 224 osób przeznaczonych do aresztowania. W wyniku akcji zastrzelono 2 wyższych oficerów Gestapo z Radomia. Zdjęcia do "Wilka" kręcono w Kielcach, Oblęgorku, Tokarni, Ludyni koło Włoszczowy, Łopusznie czy Sielpi.

W projekcji "Wilka" uczestniczyli odtwórca głównej roli Patryk Krawczyński, a także Hubert Krawczyński (odtwórca Jagiellończyka) i Wiktor Gałkiewicz (odtwórca Cieśli). -"Chcemy gorąco podziękować wszystkim, którzy już obejrzeli "Wilka". W sumie na pokazach jak i w internecie liczba odbiorców, to już ponad 200 tysięcy. Pomysłodawcą, reżyserem i scenarzystą jest Dionizy Krawczyński" - opowiadał Patryk Krawczyński, syn reżysera. Obecna na spotkaniu burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska podziękowała artystom za ich pasję i zaangażowanie w projekt.

Po zakończeniu tej części wydarzenia zaprezentowano niepublikowane dotąd zdjęcia archiwalne z okresu II wojny światowej, które udostępnił m.in. Jakub Dajczer z Czarnieckiej Góry.  Część z tych fotografii prezentowano w dużych formatach na wystawie w dużym holu.

::attachment{"type":"image","item_id":"527962", "alt":"zdjęcie", "title":"", "longSide":"800"}

Zdjęcia (MGOKiS Stąporków):

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%