Region

Zamknij
WAŻNE:

Co z geotermią w Radoszycach? Sprawdzamy!

Arkadiusz Góral Arkadiusz Góral 12:25, 25.06.2026 Aktualizacja: 12:30, 25.06.2026
Skomentuj Co z geotermią w Radoszycach? Sprawdzamy! Co z geotermią w Radoszycach? Sprawdzamy!

W kwietniu rozpoczęły się prace związane z odwiertem poszukiwawczym przy Zalewie Antoniów w Radoszycach. Czy udało się dokopać do źródeł gorącej wody, czy czeka nas kolejne, już trzecie w powiecie koneckim, fiasko takich poszukiwań? Na ten moment informacje są dosyć pozytywne. 

Przypomnijmy, że podobne odwierty nie przyniosły pozytywnych rezultatów w gminie Smyków oraz w Końskich. Radoszyce wiercą do głębokości 1360 metrów plus/minus 10%. Co wiemy na ten moment? O tym burmistrz Michał Pękala: 

"W tej chwili jesteśmy na głębokości około 1200 metrów i trochę nastąpił przełom. Do tej głębokości było wiercone świdrem, teraz mamy to najważniejsze wiercenie, jest rdzeń, czyli to co nas najbardziej interesuje. Dotarliśmy do tego momentu, a w geologii to jest Święty Graal by przebić tę warstwę grubą. Wczoraj mieliśmy takie pierwsze narodziny - pierwszy rdzeń i jego odkrywanie. Są dobre informacje jeśli chodzi o porowatość, szczelinowatość jego. Mamy dobre impulsy, ale wciąż jest daleka droga by to w 100% stwierdzić. Myślimy bardzo optymistycznie i mamy nadzieję, że te plany, które mieliśmy w stosunku do tego otworu będą w niedługim czasie realizowane" 

[FOTORELACJANOWA]34652[/FOTORELACJANOWA]

Celem Radoszyc jest ściągnięcie inwestorów, którzy mogliby przy wykorzystywaniu gorących źródeł w porozumieniu z samorządem tworzyć infrastrukturę turystyczną 

"Miejmy nadzieję, że do tego etapu niedługo będziemy dążyć. To już jak będziemy mieć końcowe, pozytywne wyniki i do nich zmierzamy. Mam nadzieję, że za miesiąc, może za półtora miesiąca będę mógł Państwu powiedzieć czy uzyskaliśmy to co chcieliśmy, czy są negatywne wieści. Nas interesuje temperatura, wydajność i mineralizacja. Wszystkie te trzy czynniki muszą być satysfakcjonujące byśmy ogłosili, że jest pozytywnie i przechodzimy do kolejnego etapu" - dodaje Pękala. 

Odwiert jest w 100% finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - podobnie było w przypadku Końskich kilka miesięcy temu. 

"Wnioski, które składaliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska były przeznaczone właśnie tylko na ten cel. Nie można było ich wykorzystać na inny cel - wówczas mieliśmy więc pytanie czy nie składać i niech sobie to wykorzystają inne gminy, czy złożyć i mieć duże szanse by ten wniosek był pozytywny u nas" - tłumaczy burmistrz Radoszyc. 

I choć poszukiwanie gorącej wody w gminie Radoszyce kosztuje około 10 milionów złotych to lokalny samorząd do tych działań finalnie nie dołoży ani złotówki, niezależnie od wyników poszukiwań. 

[ZT]363987[/ZT]

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%