REKLAMA

Po raz 41. obchodzili rocznicę Porozumień Sierpniowych [wideo, zdjęcia]

We wtorek w Końskich odbyły się uroczystości upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych z NSZZ Solidarność. Obchody 41. rocznicy tych wydarzeń celebrowano w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich.

REKLAMA

Podczas wydarzenia obecny był starosta konecki Grzegorz Piec wraz z zarządem i radnymi oraz samorządowcy z gminy Końskie, którym przewodził burmistrz Krzysztof Obratański. Organizatorem obchodów była Konecka Delegatura Solidarności na czele z jej przewodniczącą Heleną Obarą. Msze poświęcone ojczyźnie w rocznice Porozumień Sierpniowych w Końskich organizowane są już od ponad trzydziestu lat.

„Pamiętamy, bo przychodzimy podziękować Bogu za ten czas, że przy jego pomocy i przy pomocy dobrych ludzi doszliśmy do wolności naszej ojczyzny. Nie chcemy już powrotu tamtych czasów i dopóki żyjemy mam nadzieję, że będziemy pamiętać o tej rocznicy i bohaterach tamtych czasów” – mówi nam Helena Obara.

REKLAMA

Solidarność w naszym regionie w latach 80. zrzeszała wiele osób oraz przedsiębiorstw. Skalę oraz znaczenie Końskich w walce o wolną ojczyznę podkreśla w rozmowie z nami szefowa Koneckiej Delegatury Solidarności.

„W Końskich praktycznie nie było zakładu, który by nie miał naszej organizacji. Chcę podkreślić, że w ’80 roku Końskie były drugim miastem, gdzie były strajki. Rozpoczęły się one w „Iskrze” w Kielcach, a drugie strajki rozpoczęły się w byłym zakładzie metalurgicznym „Zamtal” w Końskich” – dodaje Helena Obara.

Zgromadzeni złożyli wieńce i znicze przy tablicy poświęconej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce, po czym udali się na uroczystą mszę świętą, którą celebrował proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Zapart.

Zdjęcia (konecki.powiat.pl, własne):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *