REKLAMA

Po raz 76. uczcili poległych w Bitwie pod Gruszką [wideo, zdjęcia]

W niedzielę już po raz 76. odbyły się uroczystości upamiętniające poległych w Bitwie pod Gruszką. Ze względu na sytuację epidemiczną ograniczyły się one do mszy w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jóźwikowie oraz oddania hołdu zmarłym na „Polance Chwały”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. 

REKLAMA

Mszy świętej w Jóźwikowie towarzyszyła bardzo duża frekwencja mieszkańców okolicznych terenów, obecni byli także przedstawiciele środowisk kombatanckich z pocztami sztandarowymi.

Główna część wydarzenia odbyła się na „Polance Chwały” w miejscowości Gruszka. Pod brzozowym krzyżem, gdzie niegdyś stał pomnik upamiętniający ofiary głos zabierali zgromadzeni goście, w tym  poseł na Sejm RP Andrzej Szejna oraz prezes koneckiego oddziału ZWiRWP Andrzej Nieszpaur.

REKLAMA

„Jeszcze dwa lata temu stał pomnik. Został on zbezczeszczony przez tych, którzy zachłysnęli się ideologicznym fałszowaniem historii i wyrażają się ponad żołnierską, polską, katolicką krew. Szanowni zebrani, potomni spadkobiercy tych, którzy oddali w tym miejscu życie za ojczyznę – nie zapomnimy” – mówi Andrzej Nieszpaur.

„Przyczynimy się do powrotu pomnika na jego miejsce. Robimy to nie tylko dla pamięci osób poległych, które oddały życie, poniosły rany, ale robimy to dla naszych przyszłych pokoleń, dzieci, wnuków. Patriotyzm w czasie wojny to służba Polsce z bronią w ręku, ale w czasie pokoju to również dbałość o historię, aby nie była zakłamywana. Jaka będzie młodzież w przyszłości, jeśli nie będzie znała historii swojego narodu, swojego kraju? Dlatego właśnie dla naszych dzieci i wnuków będziemy o tę historię walczyć” – przemawiał Andrzej Szejna.

Obecny na miejscu był także Przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego Zbigniew Kowalczyk. Pod krzyżem delegacje Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oraz przedstawiciele Nowej Lewicy z Andrzejem Szejną na czele złożyli znicze oraz wieńce. Uroczystości biesiadne takie, jakie znamy z poprzednich lat nie mogły zostać zorganizowane ze względu na sytuację epidemiczną.

Podczas obchodów odbył się także koncert młodej Ani Wielińskiej. Fragmenty prezentujemy w materiale wideo.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *