REKLAMA

Podopieczni SOSW w Baryczy kultywowali tradycję świąt [wideo, zdjęcia]

Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia przygotowali piękne jasełka. Odbyły się one w miniony wtorek. Po przedstawieniu wszyscy zgromadzeni udali się na wspólną kolację wigilijną.

REKLAMA

Podopiecznym ośrodka oraz wszystkim zgromadzonym serdeczne życzenia z okazji świąt złożył dyrektor Jan Słuszniak –„Święta Bożego Narodzenia to rodzina, miłość, radość z obecności dzieciątka Jezus. To czas szczęścia, ale również i refleksji. Czas dobroci i serca dla innych na cały rok. Niech każdy z nas uśmiecha się, a chwila życzliwości niech trwa. Niech światełko betlejemskie rozpali w naszych sercach dobroć i szlachetność. Życzę, aby wszystkie dni w roku były tak piękne, jak wieczór wigilijny. Wesołych świąt” – życzył zgromadzonym Jan Słuszniak.

Po słowach dyrektora sceną zawładnęli podopieczni ośrodka. Na początku śpiewano kolędy przy akompaniamencie akordeonu. Następnie na scenie pojawili się uczniowie pięknie przebrani za postacie znane z biblii – Heroda, Jezusa, Maryję, aniołów i pasterzy. Przypomnieli oni dobrze nam znaną historię narodzin dzieciątka Jezus.

REKLAMA

Po przedstawieniu biskup odczytał fragment ewangelii i poprowadził wspólną modlitwę.  Chwilę później zgromadzeni podzielili się opłatkiem składając sobie serdeczne życzenia, a następnie udali się na kolację wigilijną. Jedzenie było przygotowane przez uczniów SOSW, którym pomagały pracujące tam kucharki. Na stole były pierogi, zupa grzybowa, kapusta z grochem, łazanki, ryby, a także słodkie przekąski – makowiec i pierniki.

Dlaczego święta Bożego Narodzenia są tak ważne dla młodych ludzi? O to zapytaliśmy biskupa Diecezji Radomskiej Piotra Turzyńskiego –„To jest moment wyjątkowy dla naszej chrześcijańskiej, polskiej tradycji. Piękne i ważne jest, żeby pielęgnować tradycje – śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem, dobre słowo, życzliwość. Oglądaliśmy właśnie przedstawienie pokazujące jak to było z Bożym Narodzeniem. Pod tymi tradycjami jest prawda o tym, że Bóg przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem, jest bliski. Nie ma rzeczy porównywalnie pięknych z tym przesłaniem Bożego Narodzenia, że człowiek ma godność. Bóg nie wstydzi się stać człowiekiem, nie brzydzi się człowiekiem. To pokazuje, że jesteśmy ważni, kochani. To pokazuje też z jaką życzliwością podchodzimy do dzieci. Chcę podziękować nauczycielom, wychowawcom, że pochylają się nad dziećmi jakiejś szczególnej troski. To jest przesłanie, które ma swoje źródło w ewangelii – cokolwiek się czyni drugiemu, czyni się to Jezusowi, panu Bogu. Ta troska i miłość, wychowanie dzieci i młodzieży to coś pięknego i fundamentalnego. Dziękuję ośrodkowi za ten moment wspólnoty” – mówił nam biskup Piotr Turzyński.

Frekwencja na wydarzeniu była ogromna. Oprócz podopiecznych ośrodka i ich rodziców na jasełka przybyli także starosta konecki Grzegorz Piec, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk, naczelnik promocji powiatu koneckiego Marian Wikiera oraz wójt gminy Słupia Konecka Robert Wielgopolan.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Podopieczni SOSW w Baryczy kultywowali tradycję świąt [wideo, zdjęcia]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *