REKLAMA

Podpisano umowę z wykonawcą instalacji fotowoltaicznych! [wideo, zdjęcia]

Po długim czasie od uzyskania dofinansowania i trzech nierozstrzygniętych przetargach finalnie Staropolski Związek Gmin i Miast podpisał z wykonawcą umowę w sprawie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych. Łącznie prawie 400 takich instalacji ma powstać w gminach Końskie, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Fałków, Smyków oraz Słupia Konecka.

REKLAMA

Kto jednak będzie właścicielem instalacji, gmina czy mieszkańcy, u których zostaną założone? Kwestię wyjaśnił burmistrz miasta i gminy Końskie oraz przewodniczący SZGiM Krzysztof Obratański –„Zasady projektu były stosunkowo proste – podmiot publiczny występuje o dofinansowanie czegoś, co przez 5 lat będzie jego własnością, ale od początku będzie służyło mieszkańcom. Czyli tworzymy w ramach staropolskiego związku rodzaj parasola nad głowami naszych mieszkańców. To oni będą mieli na swoich mieszkaniach instalacje i będą od pierwszej chwili włączenia do systemu z nich korzystać […] Po pięciu latach odpowiedzialność SZGiM przejdzie na dotychczasowych beneficjentów, którzy staną się ich właścicielami i na tym się nasza rola skończy” – mówił Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Celem projektu jest wprowadzenie na obszar sześciu gmin zrzeszonych w SZGiM technologii umożliwiającej wykorzystanie energii odnawialnej, w skład której wchodzą instalacje fotowoltaiczne wytwarzające energię elektryczną oraz instalacje solarne wytwarzające energię cieplną. Łącznie na terenie gmin, które wzięły udział w projekcie, powstanie 389 instalacji fotowoltaicznych. Podpisana została także umowa z firmą, która będzie nadzorować prawidłowe wykonanie instalacji, a w innym terminie zostanie podpisana umowa o zakup i montaż instalacji solarnych w liczbie 38. Łącznie daje to 427 instalacji energii odnawialnej na terenie sześciu gmin powiatu koneckiego.

Przetarg na instalacje fotowoltaiczne wygrała firma Ekoenergia Sp. z o.o., która swą siedzibę ma w Kielcach. O planowanym przebiegu realizacji zamówienia opowiedział nam prezes zarządu firmy Łukasz Dziedzic –„Jeżeli dostaniemy kompletną listę beneficjentów, będziemy musieli na tych budynkach zrobić projekty instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli je inspektor zaakceptuje to chcemy od razu wchodzić. Mamy nadzieję, że to się stanie już w lutym i szacujemy, że termin realizacji wyniesie około czterech miesięcy od momentu wejścia na budowę, faktycznego rozpoczęcia realizacji” – mówił nam Łukasz Dziedzic.

Na umowach oprócz Krzysztofa Obratańskiego swoje podpisy złożyli także burmistrz miasta i gminy Radoszyce i zastępca przewodniczącego SZGiM Michał Pękala, a także wójt gminy Ruda Maleniecka, członek zarządu staropolskiego związku Leszek Kuca. Na sali obecny był także wójt gminy Smyków Jarosław Pawelec.

Włodarze miast i gmin wchodzących w skład związku podzielili się z nami również swoimi spostrzeżeniami na temat projektu instalacji:

„To jest projekt z brodą. Na samym początku 2017 roku, kiedy prowadziliśmy konsultacje z mieszkańcami Radoszyc, mieszkańców było dużo więcej. W tej chwili jest 60 umów podpisane, ale możemy jeszcze powiększyć tę liczbę. Zachęcam wszystkich mieszkańców. Wiem, że to trwało trochę czasu, natomiast okazuje się, że warto czekać” – mówił nam Michał Pękala.

„Mamy wzrost cen energii. Myślę, że to bardzo korzystnie wpłynie przede wszystkim na budżet domowy. Głównym czynnikiem jest to, że będzie to czysta energia. Będzie służyć to na pewno wszystkim mieszkańcom, nie tylko tym, którzy będą czerpać bezpośrednie korzyści z tych paneli” – o korzyściach płynących z projektu opowiedział Leszek Kuca.

Całość inwestycji to kwota powyżej 5,5 mln złotych z czego 60% to dofinansowanie ze Środków Unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020. Realizacja projektu jest odpowiedzią na zidentyfikowane problemy gmin i przysłuży się do poprawy jakości powietrza atmosferycznego dzięki redukcji zanieczyszczeń, a także podniesie jakość i poziom życia lokalnej społeczności.

Mimo, że lista chętnych do założenia fotowoltaicznych instalacji w swoim domu jest zamknięta, to burmistrz Krzysztof Obratański zachęca zainteresowanych do składania wniosków na listę rezerwową.„Ona nie daje żadnej gwarancji powodzenia, ale niezłożenie gwarantuje, że na pewno nie dostanie się takiej pomocy” – mówił nam Krzysztof Obratański. Informacje odnośnie deklaracji oraz możliwości ich składania można uzyskać w UMiG Końskie lub pod numerem telefonu 41 372 32 49.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Podpisano umowę z wykonawcą instalacji fotowoltaicznych! [wideo, zdjęcia]

  1. Lolek pisze:

    O proszę możona? A pan wójt Gowarczowa jak zwykle nic w tym kierunku nie robi jedynie co robi to zdj przy krótkich odcinkach dróg który mi się tak szczyci panie wójcie z czym do ludzi trzeba brać przykład z takich Włodarzy

  2. […] podpisane w styczniu. Materiał wideo oraz szczegółowe informacje z tego wydarzenia znajdziecie TUTAJ. Łącznie na terenie gmin zrzeszonych w Staropolskim Związku Gmin i Miast powstanie 389 […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *