REKLAMA

Podpułkownik Tadeusz Barański na Wykusie z żywą lekcją historii [zdjęcia]

Podobnie jak co roku i tym razem w sobotę 12 września na Polanie Wykus odbyły się uroczystości rocznicowe Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury. Dzień później przeniosły się one do jednostek kultury w Wąchocku. W obu dniach partyzanckiego święta uczestniczył urodzony w Bedlnie w gminie Końskie podpułkownik Tadeusz Barański. To 96 letni żołnierz Armii Krajowej oraz Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury-Nurt”. 

REKLAMA

Tadeusz Barański urodził się w Bedlnie w gminie Końskie. Był uczniem ówczesnego Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki (tj. dzisiejsze I LO im. KEN w Końskich). Barański był żołnierzem AK, zgrupowań AK „Nurt-Ponury”, a po wojnie działał w organizacji WiN na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

Konecczanin pojawił się na Wykusie by dać żywą lekcję historii. Mówił tam do zgromadzonych: –„Szef sztabu komendy okręgu powiedział do nas ‚Chłopcy… tu na Wykusie, tu gdzie stoimy to jest Wolna Polska. Ja się wtedy poczułem żołnierzem Rzeczypospolitej. Poczułem, że to jest właśnie Wolna Polska! […] Często w bezsenne noce budzę się i nie wierzę, że żyję. Przecież w 1943 roku nas około 320 ludzi stanęło na tym placu i pierwszy raz zobaczyliśmy naszych dowódców: Komendanta Ponurego i Komendanta Nurta. Chłopcy kilkunastoletni, słabo uzbrojeni, nie wyszkoleni, a wokół potężne garnizony niemieckie – w Starachowicach, Kielcach, Radomiu. Oni uzbrojeni, a my grupa chłopców rzuciliśmy im wyzwanie…” – przemawiał podpułkownik Barański podczas podniosłej uroczystości.

Poniżej znajdziecie wideo z wystąpienia podpułkownika Tadeusza Barańskiego na Wykusie zamieszczone przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego:

Wykus 2020 – Tadeusz Barański ps. "Tatar"

🔴 | 🇵🇱 WYKUS – w sobotę nie było nic WAŻNIEJSZEGO w całym ŚWIĘTOKRZYSKIM. Proszę posłuchajcie i podajcie dalej to, co miał nam wczoraj do powiedzenia podpułkownik Tadeusz Barański ps. „Tatar” – 96 letni, OSTATNI ŻYJĄCY podkomendny zgrupowania Ponury-Nurt z oddziału "Robota". 💬 | Uroczystość zmienia się z roku na rok, ja jeszcze pamiętam, jak przychodzili tu żołnierze walczący podczas II wojny światowej, wczoraj był tylko jeden z nich. Tym bardziej należy podtrzymywać pamięć o ich dokonaniach.https://www.radio.kielce.pl/wiadomosci/swietokrzyskie-pamieta-o-zolnierzach-walczacych-w-zgrupowaniach,113487#Wykus #PonuryNurt #2020 #Bohater #Patriotyzm #PolskaSong: Very Young Old ManArtist: Juan SánchezArtist’s Website: https://juansanchezmusic.info/

Posted by Marszałek Andrzej Bętkowski on Saturday, 12 September 2020

Następnego dnia podpułkownik Barański wspólnie ze swoim przyjacielem, koneckim regionalistą Markiem Kozerawskim wzięli udział w dalszych obchodach Wykus 2020. W niedzielę uczestniczyli w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku w specjalnej konferencji historycznej. Tutaj Barański ps.”Tatar” także miał swoje wystąpienie. Na zakończenie uroczystości wybitny konecczanin znalazł się na wąchockim rynku, gdzie odbył się Apel Poległych i złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze by upamiętnić wszystkich, którzy pod dowództwem Nurta i Ponurego walczyli o wolną Polskę. Podczas patriotycznego objazdu regionu podpułkownik odwiedził także koneckie rondo im. Sylweriusza Jawroskiego, który był jego kolegą z frontu.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *