REKLAMA

Podróż 'W stronę grafiki’ z Elżbietą Musiał [wideo, zdjęcia]

Podczas soboty na Dniach Końskich 2019 w Bibliotece Publicznej w koneckim parku, o godzinie 17:30 miała miejsce inauguracja wystawy koneckiej artystki Elżbiety Musiał pt. ”W stronę grafiki”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Przybyli na nie goście nie tylko z Polski.

REKLAMA
REKLAMA

Na wydarzeniu pojawiły się władze województwa, gminy oraz powiatu w składzie: przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, senator RP Jacek Włosowicz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego Wiktor Kowalski, starosta konecki Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa, zastępca przewodniczącego Rady Powiatu Łukasz Kubka, sekretarz powiatu Zbigniew Sadorski, zastępca komendanta powiatowego policji Dariusz Dębowski, burmistrz Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, przewodniczący Rady Miasta Piotr Słoka oraz radni powiatu i gminy. Ponadto obecni byli też przedstawiciele władz miast partnerskich ze Słowacji, Węgier, Ukrainy

Gości na otwarciu wystawy powitał Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich. Opowiedział on też o samej artystce – „Elżbieta Musiał, jak możecie przeczytać w naszym przewodniku wystawowym, ma duże zasługi, jeśli chodzi o wydawanie poezji, prace wydawnicze i ilustratorskie. A dzisiaj poznamy drugą naturę, o której ja słyszałem, widziałem w książkach, ale nie mogliśmy zobaczyć aż tak dużego dorobku artystycznego, malarskiego, graficznego w jednym miejscu […] Koneckie święto, czyli święto Miasta i Gminy Końskie – Dni Końskich możemy w trakcie tego święta pokazać konecczan, czyli zawsze staramy się o to, żeby jakiś artysta miejscowy pokazał się w bibliotece. Cieszę się, że tym razem jest to również konecczanka i to taka wybitna, od lat działająca i w dziedzinie poezji, prozy, ale dzisiaj możemy poznać jej malarską naturę”.

REKLAMA
REKLAMA

Skromna artystka opowiadała o swoich zainteresowaniach i tym, z czego wynikały. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, że ostatnią taką wystawę Elżbieta Musiał miała 20 lat temu. Prace wystawione w sobotę były wzorowane w dużej mierze na książkach i utworach literackich. Autorka opowiadała o tym, że chętnie idzie z duchem czasu, korzystając z programów graficznych i zajmując się grafiką komputerową.

„Kiedy pojawiły się grafiki, czyli gdy zaczęłam w swoich poematach coraz bardziej szperać w psychice ludzkiej, czyli w naszej tej najgłębszej naturze, to siłą rzeczy skierowałam swoje patrzenie na twarz, na ciało, na człowieka. I to jest jakby logika tego wszystkiego, stąd pojawił się u mnie człowiek” – opowiadała Elżbieta Musiał.

Artystka lubi też malować akty na płótnie, ponieważ według niej ciało człowieka jest sakrum i nie powinno być ono pomijane w sztuce. Tworzy też prace witrażowe, które powstały przez zainteresowanie mocnymi kolorami w malarstwie. Ponadto światło gra w tym przypadku wielką rolę, co jest dla Musiał fascynujące.

Po rozmowie artystki z przybyłymi gośćmi każdy mógł obejrzeć prace, które królują w koneckiej bibliotece. Zainteresowaniem uczestników najbardziej cieszyły się rzucające się w oczy obrazy pełne żywych kolorów. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy w Bibliotece Publicznej w Końskich.

Zdjęcia (Piotr Malinowski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *