REKLAMA

Pogrzeb nieznanych Ułanów w Pilczycy [Zdjęcia]

Dziś o godzinie 10:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Pilczycy odbył się uroczysty pogrzeb dwóch nieznanych żołnierzy. Szczątki poległych podczas II wojny światowej, znaleziono wiosną zeszłego roku. Wiadomo, że należeli do 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego. Z kolei popołudniu odbyła się kolejna edycja ułańskiego święta, o której więcej u nas już niebawem. 

REKLAMA

REKLAMA

W  sobotę w kościele parafialnym w Pilczycy zakończyły się uroczystości pochówku dwóch, nieznanych z imienia i nazwiska,  żołnierzy 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego. Uroczystość organizował prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych ,,Jodła”, Dionizy Krawczyński, do spółki m.in. z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz władzami gminy Słupia Konecka.

Dwa ciała odkryto zeszłego roku wiosną. Po roku prac badawczych niestety nie ustalono szczegółowych personaliów mężczyzn, ale m.in. znalezione przy nich artefakty, jak np. sygnet jednego z Matką Boską Ostrobramską, potwierdzały przynależność do wschodnich okręgów Armii Krajowej.

,,Już wtedy zapadła decyzja, że w dniu kolejnego święta 27 Pułku ułanów, tu w Białym Ługu i w tej oto parafii w Pilczycy, zorganizujemy pogrzeb, aby w  święconej ziemi pochować tych żołnierzy. Nasz apel spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem różnych środowisk całego kraju. Przyjeżdżają tu nasi przyjaciele z Warmii, z Łodzi, z Krakowa, stawił się Szwadron Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Jest już kompania honorowa wystawiana przez 9. Braniewską Brygadę Kawalerii Pancernej. Oni kultywują tradycje tej jednostki. I to jest nasz wspólny obowiązek – pamięć o naszych bohaterach.” – mówił nam przed uroczystością organizator.

Uroczysta msza połączona została wspólną datą z corocznymi obchodami upamiętniającymi Bitwę pod Białym Ługiem. Tym razem tradycyjne pokazy odbywać się miały już bez mszy polowej, bo zastąpiła ją uroczystość pogrzebowa o godzinie 10:00. Wcześniej, o 9:15 trumny z Nieznanymi Żołnierzami zostały wniesione do kościoła w asyście pocztu sztandarowego. Aż do oficjalnego rozpoczęcia o 10:00 w kościele koncertował Chór Garnizonowy z Kielc. Następnie mszę żałobną poprowadzili księża: proboszcz parafii w Pilczycy ks. mgr Dariusz Szambor oraz proboszcz parafii Radoszyce ks. kan. Marek Bartosiński. Pocztem honorowym kierował, a także w trakcie mszy głos zabierał, Dionizy Krawczyński. Obecnością swoją na nabożeństwie zaszczycił poległych Robert Wielgopolan, wójt gminy Słupia Konecka.

Pogrzeb rozpoczęto pieśnią ,,Hymn puszczy”, która pierwotnie nazywała się ,,Modlitwą obozową” i powstała w trakcie II Wojny Światowej, po czym zyskała na rozgłosie, nie tylko w Polsce, ale i wśród walczących Polaków w Szkocji. W Polsce wielokrotnie zmieniano jej słowa dostosowując do własnych potrzeb.

Po mszy, trumny poległych odprowadził na pobliski cmentarz korowód przybyłych gości, Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz Szwadron Reprezentacyjny Wojska Polskiego na koniach dzierżąca proporce i sztandary. Tam odśpiewano hymn Polski, po czym dokonano pochówku.

Salwami honorowymi zakończono tę część dnia. Jak to ujął podczas kazania w kościele ksiądz Dariusz Szambor, uroczystość była zarówno pogrzebem, jak i chrztem –  nadaniem nieznanym z nazwiska żołnierzom zaszczytnego miana bohaterów. Kilka godzin później w Białym Ługu odbyły się uroczystości związane z kolejną rocznicą bitwy. O nich więcej w osobnej relacji.

REKLAMA

One thought on “Pogrzeb nieznanych Ułanów w Pilczycy [Zdjęcia]

  1. […] Pogrzeb nieznanych Ułanów w Pilczycy [Zdjęcia] Kuźnice Koneckie 2022. Na start zwiedzanie, rozmowy o słuchowisku i kino [wideo, […]

Dodaj komentarz