REKLAMA

Politechnika Częstochowska zaopiekuje się Muzeum w Sielpi [wideo, zdjęcia]

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi od niedawna jest własnością gminy Końskie. Wiadomo już, że na pewno nie będzie ono stało odłogiem. W piątek na terenie obiektu podpisano umowę w myśl, której eksponatami zaopiekuje się Politechnika Częstochowska. 

REKLAMA

Dlaczego właśnie Politechnika Częstochowska? To jej studenci i pracownicy naukowi od lat 60-tych przyjeżdżają do sielpiańskiego muzeum na praktyki, oni też odrestaurowali większość eksponatów, które znajdują się w zbiorach nieczynnego na ten moment muzeum. – „Mieliśmy umowę w 1967 roku z Muzuem Techniki w Warszawie i od tego czasu zaczęła się nasza praca. Tam wewnątrz tego muzeum niemal nic nie było. Wszystkie te maszyny, które Państwo widzicie, które chodzą to zostały one uruchomione przez naszego pracownika i studentów. My wybudowaliśmy od podstaw piec pudlingowy i jest to jedyny piec pudlingowy w Europie, który działa.” – tłumaczy Stanisław Kruszyński, wiceprezes Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej.

Od 2003 roku obozy studentów są regularnie organizowane przez Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Częstochowskiej. Jego twórcy wiążą z możliwością pracy w Sielpi duże nadzieje. –„Otwiera się nowy rozdział dla stowarzyszenia i dla gminy Końskie. Jestem przekonany, że osiągniemy wiele spraw.” – mówił podczas uroczystości prof. dr hab. inż. Jan Pilarczyk – prezes Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej

REKLAMA

Nowi opiekunowie muzeum mogą mieć szczególnie dużo pracy, bo gmina myśli o kompletnej przebudowie tego miejsca. Ma ono stać się muzeum na miarę XXI wieku z mocno rozbudowaną strefą interakcyjną. Proces inwestycyjny został już rozpoczęty. –„Został już rozpoczęty poprzez opracowanie dokumentacji technicznej, uzgodnienie jej pod względem przyrodniczym i z konserwatorem zabytków. To pozwoliło nam uzyskać pozwolenie na budowę. Jesteśmy pod względem administracyjnym i decyzji przygotowani do rozpoczęcia inwestycji. Brakuje nam tylko drobnych 5,5 miliona złotych, ale co to jest wobec zakresu tego zadania.”  – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Szybciej niż prace budowlane w tym miejscu zobaczymy jednak studentów pracujących nad przywróceniem świetności eksponatom. Politechnika Częstochowska kolejny obóz przy Muzeum Zagłębia Staropolskiego planuje na przełomie sierpnia i września bieżącego roku.

Zdjęcia:

REKLAMA


Dodaj komentarz