REKLAMA

Północna obwodnica Końskich coraz bliżej [wideo]

W pierwszym kwartale tego roku ogłoszony zostanie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy północnej obwodnicy Końskich w ciągu drogi wojewódzkiej numer 749. Pierwszy etap dotyczy odcinka od trasy wojewódzkiej numer 728 do trasy wojewódzkiej 749. W kolejnym etapie poprowadzona będzie dalsza nitka aż do drogi krajowej 42 w Pile. Ogłoszenie przetargu na dokumentację to krok milowy do powstania długo oczekiwanej inwestycji. 

REKLAMA

O tym, że ruszy przetarg na projekt obwodnicy poinformował na początku lutego Zarząd Województwa Świętokrzyskiego –„Jest rzeczą ważną z punktu widzenia Końskich by przebudowie centrum towarzyszyła inicjatywa od dawna już głoszona i przygotowywana w Końskich w porozumieniu ze Świętokrzyskim Zarządem Dróg Wojewódzkich i na jego rzecz. Zgodnie z informacją przekazaną przez Zarząd Województwa rozpoczną się w tym roku jeszcze procedury przetargowe nad wyłonieniem dokumentacji technicznej na obwodnicę północną miasta. Ponieważ mamy tam wykonaną na zlecenie gminy pełną koncepcję, razem z decyzją środowiskową i programem funkcjonalno-użytkowym, a szczegółowość koncepcji jest bardzo wysoka i ona była konsultowana też pod względem trasy przebiegu i wybrano wariant po uzgodnieniach społecznych. Wydaje się, że wykonawca takiej dokumentacji powinien ją zrobić w miarę szybko” –  tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Mimo to tempo prac nad projektem wcale nie musi być sprinterskie. Na sam ZRID, czyli Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej obecnie w naszym kraju oczekuje się około roku.

REKLAMA

Sama inwestycja ma być podzielona na dwa etapy. Pierwszy dotyczy połączenia istniejącej obwodnicy miasta z drogą wojewódzką prowadzącą w kierunku Przysuchy. Później ma być wykonany kolejny odcinek – aż do drogi krajowej 42 w Pile –„Ta droga zacznie się od ronda na drodze 728 w pobliżu skrzyżowania dzisiejszej drogi z drogą, która prowadzi do Kornicy. Stamtąd na wschód droga ma biec do drogi 749 Końskie – Przysucha między Rogowem a Młynkiem Nieświńskim, tam również zaprojektowane jest rondo. Ono będzie wyprowadzać ruch w dalszym kierunku na wschód, czyli w kierunku drogi krajowej 42. Ta obwodnica ma zakończyć połączeniem z dk42 za Piłą” – tłumaczy burmistrz Obratański.

Trasa zostanie poprowadzona zupełnie nowym śladem – głównie nieużytkami rolnymi, działkami prywatnymi oraz lasami. Planowane są wykupy gruntów od prywatnych właścicieli. Plan nowej obwodnicy nie zakłada żadnych wyburzeń istniejących nieruchomości. Całe zadanie ma kosztować około 40 milionów złotych.

REKLAMA

2 thoughts on “Północna obwodnica Końskich coraz bliżej [wideo]

  1. AN50 pisze:

    Mam 50 lat.
    Czy tego dożyję?

  2. […] z końca lutego dotyczące zbliżającej się realizacji północnej obwodnicy Końskich (o tym TUTAJ). Start działań zmierzających do wybudowania traktu w ciągu trzech najbliższych lat […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *