REKLAMA

Polsko-grecka przygoda na Erasmusie z Ekonomikiem [wideo, zdjęcia]

Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Końskich w 2020 i 2021 roku uczestniczyli w dwóch wyjazdach do Grecji w ramach Programu Unii Europejskiej Erasmus +, podczas którego młodzież odbywała miesięczny staż zawodowy. W piątek w murach szkoły miało miejsce podsumowanie projektu.

REKLAMA

Placówka oświatowa od lat wysyła uczniów na staże za granicę, aby umożliwiać im tym samym rozwój zarówno zawodowy jak i języka obcego.

REKLAMA

– „Program Erasmus jest finansowany przez Unię Europejską i jest to program, który jest skierowany do uczniów szkół zawodowych, gdzie mogą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i językowe na zagranicznych rynkach pracy […] Jest to już kolejny wyjazd moich uczniów, którzy właśnie podnoszą te kwalifikacje i umiejętności językowe, a także poznają kulturę innych krajów” – opowiada dyrektorka Ekonomika Beata Fidor.

ZSP nr 3 w Końskich rozpoczął współpracę z Erasmusem chcąc zostać godnym konkurentem dla innych placówek w regionie. Jak dotąd uczniowie wyjeżdżali do Niemiec i Włoch. Tym razem odwiedzili słoneczną Grecję, a dokładniej miejscowość Tolo na półwyspie Peloponez. Miejsca pracy zagwarantował partner grecki WhiteBlue Tour Service, który wraz z nauczycielami towarzyszącymi młodzieży dbał o pełną realizację programu i opiekował się uczestnikami. O uczniach biorących udział w projekcie mówiła nam koordynatorka projektu z ramienia Ekonomika Iwona Krzaczyńska: „W sumie to 40 uczniów, dwie mobilności po 20 uczniów w zawodach: technik informatyk, technik obsługi turystycznej i technik hotelarstwa […] Myślę, że wyjazd był bardzo udany. Młodzież jest bardzo ułożona, jest chętna poznawania nowych rzeczy, dobrze pracuje, współpracuje w grupie. Nie sprawiają problemów wychowawczych. Bardzo chętnie wracamy w kolejnych latach do tych projektów, bo już od kilku lat realizujemy je. Były one w różnych miejscach i myślę, że następne też będziemy realizować”

W maju uczniowie ZSP nr 3 mają wybrać się na kolejny wyjazd, tym razem czeka ich podróż do Włoch. Tam także wybierze się grupa 20 uczniów z różnych specjalności zawodowych, aby skorzystać z szansy na rozwój. Opiekunkami uczestników Erasmusa na wyjazdach były nauczycielki Anna Sorn-Wodecka i Anna Konieczna-Milcarz. Między innymi o swojej roli podczas mobilności opowiedziała pierwsza z pań:

– „Rola opiekuna na wyjeździe jest całodobowa. Tak naprawdę pomagamy im w codziennych sprawach funkcjonowania podczas stażu. Pomagamy im przy realizacji zadań projektowych, opiekujemy się nimi, współpracujemy z nimi, spędzamy miło czas, także jesteśmy z nimi praktycznie 24 godziny na dobę i to jest najważniejsze, że mamy kontakt z młodzieżą” – Rozmówczyni opowiedziała nam też o korzyściach wynikających dla uczestników z udziału w Erasmusie – „Jakie korzyści niosą tego typu projekty? No przede wszystkim zawodowe. Oni jadą tam w zupełnie obce warunki i sprawdzają umiejętności, które zdobyli w szkole. Weryfikują swoje umiejętności w zagranicznym środowisku pracy. Świetnie sobie z tym radzą, nabierają pewności, że ta wiedza nabyta w szkole bardzo się przydaje i jest potrzebna. Nabywają też umiejętności językowych, to też jest dla nich ogromna bariera na początku, ale z czasem okazuje się, że świetnie sobie radzą”

W piątek w szkole miało miejsce podsumowanie dwóch tegorocznych wyjazdów. Podczas niego uczniowie opowiedzieli o swoich przeżyciach i zadaniach, które musieli wykonywać w ramach stażu. Spotkanie uświetnione zostało występami wokalnymi uczennic, które zaśpiewały między innymi hit ze znanego filmu, którego akcja działa się właśnie w Grecji. O swoich przeżyciach związanych z projektem opowiedzieli nam sami uczestnicy:

– „Na wyjeździe z Erasmusa otrzymaliśmy projekty od naszego pracodawcy. Mieliśmy na przykład zrobić kalendarz dla firmy, listy powitalne, jak również mapę Tolo i polegało to też na współpracy z turystami […] Europass jest to zdecydowanie zwiększenie naszych możliwości na rynku, z czego jestem bardzo zadowolony, bo też o to mi chodziło. Zdecydowanie poleciłbym innym udział w Erasmusie, jest to świetne wspomnienie, nawet nie patrząc tylko na możliwości związane z Europass. Jest to spędzenie czasu w ciepłym kraju razem z naszymi znajomymi, więc naprawdę warto” – mówił Damian z klasy o profilu technik informatyk.

– „Głównie do naszych zajęć należała praca, aczkolwiek czas wolny spędzaliśmy na plaży, na zwiedzaniu naszego miasteczka i na wycieczkach po Grecji […] Na pewno jest to szansa na znalezienie dobrej pracy w przyszłości otwiera do bardzo dużo horyzontów i na pewno jest przydatne. Poleciłabym udział w Erasmusie innym uczniom, ponieważ oprócz doskonalenia zawodowego jest to szansa na przeżycie niezapomnianej przygody z kolegami z klasy i zwiedzenie i poznanie kultury innego państwa” – opowiedziała Katarzyna z klasy o profilu technik hotelarstwa.

W Grecji uczniowie poza odbywaniem stażu między innymi zwiedzali miasto Tolo oraz podróżowali do Myken, Epidavros i Nafplio.

Podczas wydarzenia podsumowującego realizację projektu „Europejski staż zawodowy gwarantem sukcesu na rynku pracy” realizowanego przy wsparciu programu Erasmus rozdano Europass Mobilność, czyli certyfikaty potwierdzające zdobyte kwalifikacje uznawane w całej Europie. Szkoła na pewno będzie kontynuować składanie i realizowanie projektów w ramach programu w przyszłości.

Zdjęcia (Aleksandra Jędrasik):

materiał promocyjny

REKLAMA

Dodaj komentarz