REKLAMA

Poszukiwani dawcy szpiku. Wkrótce u nas rejestracja do bazy [wideo]

W poniedziałek w I Liceum Ogólnokształcącym w Końskich odbyła się seria spotkań z młodzieżą dotycząca bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS Polska. Już 5 lutego zainteresowani będą mogli się do tej bazy zapisać.  Wszystko to w ramach akcji #komórkomania. To już druga edycja tego wydarzenia. 

REKLAMA

„Chciałam Wam opowiedzieć jak to po kolei wygląda. Na początku musicie podjąć decyzję – to od niej zależy los pacjenta. Nie chcę Was specjalnie namawiać, nie chcę by było tak, że w dniu telefonu zrezygnujecie. Jeśli już podejmiecie taką decyzję to mogą do Was zadzwonić aż skończycie sześćdziesiąt lat. Adam Wojnowski, który oddał już szpik opowiadał po rozmowie z lekarzami, że bardzo często pacjenci w dniu oddania komórek macierzystych nie przychodzą. A to nie jest tak, że tylko Wy jesteście przygotowywani do oddania komórek macierzystych, ale też ta chora osoba.” – opowiadała uczniom Barbara Więcław.

Spotkania prowadzone przez Barbarę Więcław, nauczycielkę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i wolontariuszkę Fundacji DKMS Polska cieszyły się dużym zainteresowaniem. Z pewnością wielu uczniów już w poniedziałek 5 lutego zechce zapisać się do bazy osób, które mogą realnie uratować komuś życie. Jednak tego dnia zapisać się do bazy mogą wszyscy konecczanie. Już teraz zapraszamy Państwa na to wydarzenie. –„To jest drugi rok kiedy organizujemy taką akcję u nas w liceum. Prelekcje dotyczyły tego kto i w jaki sposób może oddać komórki macierzyste. Rejestracja będzie otwarta, odbędzie się 5 lutego i przez cały dzień tutaj na sali rekreacyjnej w naszej szkole. Zapraszamy też osoby z zewnątrz, z innych szkół, dorosłych, wszystkich zainteresowanych tą akcją.” – opowiadał nam Łukasz Stępień, uczeń I LO i inicjator akcji w tej szkole.

REKLAMA

Dotychczas w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego znajduje się około tysiąca mieszkańców powiatu koneckiego. Wiemy, że przynajmniej 5 osób z naszego regionu oddało już szpik i uratowało komuś życie. Natomiast liczba ta może być zdecydowanie większa, ponieważ nie ma obowiązków ujawniania jakichkolwiek danych dotyczących swoich zabiegów.

Każdy z Państwa może także zostać bohaterem i uratować komuś życie. Zapraszamy już 5 lutego od godziny 9.00 do I Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej przy ulicy Kapitana Stoińskiego w Końskich. Zarejestrować się w bazie może każdy kto nie skończył jeszcze 50 roku życia.  Kolejna szansa będzie w czerwcu – wtedy to akcja zostanie przeprowadzona w „Ekonomiku”.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *