REKLAMA

Poszukują grobów zamordowanych w koneckim UB [zdjęcia]

Członkowie Stowarzyszenia Libera Res Publica wraz z koneckimi miłośnikami historii rozpoczęli poszukiwania mogił osób, które mogły zostać zamordowane w latach 1945-1950 w koneckim Urzędzie Bezpieczeństwa, który mieścił się przy obecnej ulicy 1 Maja. Prace rozpoczęto w sobotę i póki co nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów. To jednak dopiero początek poszukiwań. 

REKLAMA

-„Z radością informujemy że po długotrwałych badaniach i przygotowaniach rozpoczęliśmy wraz z Fundacja Niezłomni poszukiwania mogił ofiar powojennego, koneckiego komunistycznego aparatu terroru z lat 1945-1950″ – poinformowało Stowarzyszenia Libera ResPublica na swoim fanpage.

REKLAMA

Według niektórych źródeł w latach 1945- 1952 w siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Końskich zostało zamordowanych około 70 osób. Istnieje domniemanie, że kilka z nich zostało pochowanych przy murze okalającym były teren UB. Z tego powodu prezes stowarzyszenia Libera Res Publica Damian Milczuszek półtora roku temu rozpoczął starania o wykonanie prac mogących ustalić czy faktycznie tam są pochowane ofiary reżimu komunistycznego. Po uzyskaniu wszelkich pozwoleń i dokonaniu uzgodnień, w sobotę rano członkowie Fundacji „Niezłomni” i Stowarzyszenia Libera Res Publica rozpoczęli poszukiwania miejsc, w których mogą znajdować się szczątki ludzkie.

Zastosowano metodę zbierania warstwy ziemi, przeszukiwania terenu wykrywaczem metalu i nakłuć gruntu by znaleźć jamy grobowe. Prace będą kontynuowane w dniach następnych – „Być może zostanie znalezione miejsce gdzie został pogrzebany Żołnierz Niezłomny i Wyklęty Edward Szewczyk” – domniema regionalista Marek Kozerawski, baczny obserwator poszukiwań.

O efektach poszukiwań postaramy się Państwa poinformować.

tekst: A. Góral / M. Kozerawski

Zdjęcia (Marek Kozerawski, Libera ResPublica):

REKLAMA

One thought on “Poszukują grobów zamordowanych w koneckim UB [zdjęcia]

  1. A nie lepiej wypożyczyć georadar i najpierw zeskanować teren zanim się zrobi wykopki? Jeżeli są tam mogiły, to bez problemu wyjdą zakłócenia w podłożu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *