REKLAMA

Potrzebne fundusze na odnowę płyty nagrobnej powstańca styczniowego

Stowarzyszenie Historyczne Pasja Oddział w Końskich wyszło z inicjatywą odrestaurowania płyty nagrobnej żołnierza powstania styczniowego Jana Aleksandra Cybulskiego. Grób znajduje się na cmentarzu w Radoszycach. Członkowie stowarzyszenia zajmą się pracami budowlanymi i transportem, ale potrzebują funduszy.

REKLAMA

Obecny stan płyty nagrobnej Jana Aleksandra Cybulskiego, foto. Krzysztof Biłek

„Próbowaliśmy zainteresować tą sprawą lokalne władze Radoszyc, radnych powiatowych ze Starostwa oraz naczelnika wydziału Promocji Powiatu. Z tej strony otrzymaliśmy tylko jedną odpowiedź i chęć współpracy przez byłego radnego powiatu Łukasza Kubkę” – mówi Radosław Nowek ze Stowarzyszenia Historycznego Pasja, oddział w Końskich.

Po ukazaniu się materiału na stronie www.konskie.org.pl, stowarzyszenie otrzymało wiele zapewnień o pomocy przy realizacji odnowy mogiły. Materiał na nową płytę nagrobną przekaże Andrzej Sypytkowski, a prezes koneckiego oddziału PTTK Wojciech Pasek zaoferował współpracę i pomoc przy realizacji planów. Chęć do włączenia się w tę akcję wyraził również probosz parafii pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Radoszycach – Józef Tępiński.

REKLAMA

„Czego nam brakuje? Przede wszystkim wsparcia burmistrza Radoszyc, na którego terenie będziemy działać. Druga sprawa to fundusze. Na płycie trzeba wykonać około 80 liter i cyfr, za które trzeba zapłacić. Być może znajdą się ludzie, którzy chętnie wezmą udział w tej akcji” – opowiada nam Radosław Nowek.

 


Jan Aleksander Cybulski urodził się 7 maja 1839 roku, syn Feliksa Aleksandra Cybulskiego herbu Łada Apolonii z Fedorowiczów herbu Pobóg co potwierdza akt urodzenia nr 25 z 1839 r. sporządzony w kościele parafialnym w Kazuniu Polskim [na płycie podano błędną datę urodzenia]. Ród Cybulskich z Cybulic Wielkich, miejscowości położonej na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej, której nazwa wywodzi się od właścicieli tych ziem – Cybulskich. Prawa własności do ziem posiadali już z dokumentów z roku 1440.
Jan Aleksander uczestniczył czynnie w powstaniu narodowym w 1863-1864 roku za co został uwięziony i skazany na osiedlenie tobolskiej guberni. Przebywał tam 20 lat do 10 maja 1884 roku. Mieszkał w Wielkiej Tochcie, gmina Judińsk w okręgu Kaińskim. Tam wstąpił w związek małżeński z Agrypiną Stiepanowną Dilkową, z którą miał dwoje dzieci: syna Mikołaja i córkę Martę. Na mocy carskiego ukazu zwolniony, powrócił z całą rodziną do Warszawy. W roku 1885 w Warszawie zmarła mu żona Agrypina. Ożenił się powtórnie a po śmierci drugiej żony, przeniósł się do syna Mikołaja do Gąbina, a następnie do Węgrzyna obok Radoszyc. Jan Aleksander Cybulski zmarł w wieku 77 lat w Węgrzynie w dniu 24 czerwca 1916 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Radoszycach. Historia lubi się powtarzać w dziejach Cybulskich znajdziemy tego potwierdzenie: najmłodszy wnuk Aleksandra Cybulskiego – Marian Cybulski w 1940 roku został wywieziony przez Sowietów na Syberię .Trafił do kopalni miedzi w Karabaszu niedaleko zesłania swojego dziadka. Udało mu się przeżyć i wraz z armią generała Andersa wydostać się z ZSSR. (Źródło: www.powstanie1863.zsi.kielce.pl, fragment z artykułu z www.konskie.org.pl)  …szlachcic Cybulski Jan został skazany na osiedlenie w okręgu Kaińskim guberni Tobolskiej i został zesłany na zsyłkę w transporcie nr 10 [www.genealogia.okiem.pl] Ułaskawiony ukazem carskim wrócił do Warszawy, ale nie odzyskał skonfiskowanego majątku. Po śmierci Agrypiny w Warszawie zamieszkał z drugą żoną i dziećmi na ul. Leopoldyny 35 (obecnie Emilii Plater). Zmarł w Radoszycach k. Kielc 24.06.1916 i jest pochowany na tamtejszym cmentarzu (www.konskie.org.pl)

REKLAMA

Dodaj komentarz