REKLAMA

Powiat Konecki w żółtej strefie sanitarnej. Co się zmienia? [wideo]

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami powiat konecki został oznaczony przez Ministerstwo Zdrowia jako żółta strefa sanitarna. Nowy minister Adam Niedzielski zapowiedział także zmiany w odbywaniu kwarantanny – będzie ona trwała 10 dni i nie będzie musiała kończyć się testem jeżeli tylko pacjent nie ma objawów. To zaś powinno przełożyć się na znaczące zmniejszenie się liczby osób uwięzionych w domach przez Sanepidy.  

REKLAMA

Najnowsze dane z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Końskich mówią o 95 aktywnych przypadkach zachorowań w powiecie. 94 osoby znajdują się w izolacji domowej, 1 w szpitalu. Spośród nich około 85 osób to przypadki z ostatnich dwóch tygodni. To zaś oznacza, że w powiecie mamy około 10 osób z pozytywnym wynikiem testu na 10 tysięcy mieszkańców, a zatem nasz region uznano za żółtą strefę sanitarną. Przypomnijmy, że żółtą strefą ministerstwo oznacza regiony, w których współczynnik zachorowań wynosi 6 i więcej osób na 10 tysięcy mieszkańców, a czerwoną strefą te gdzie takich przypadków jest 12 i więcej  na 10 tysięcy mieszkańców.

Co zatem zmieni się dla mieszkańców powiatu koneckiego w związku z wprowadzeniem żółtej strefy? W „żółtych” powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Obowiązuje także ograniczenie liczby osób na weselach i innych imprezach rodzinnych do 100. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit: jedna osoba na cztery m kw.

REKLAMA

Limity obowiązują także w kinach – 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit jedna osoba na cztery m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać jedna osoba na pięć mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to jedna osoba na siedem m kw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać, ale przy 25 proc. widowni.

Podczas konferencji prasowej na której wskazano powiaty z ograniczeniami nowy minister Adam Niedzielski zapowiedział także zmiany w odbywaniu kwarantann – będą one trwały 10 dni i nie będą musiały kończyć się testem jeżeli tylko pacjent nie ma objawów. To zaś powinno przełożyć się na znaczące zmniejszenie się liczby osób uwięzionych w domach.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *