REKLAMA

Powiat konecki ze zrównoważonym budżetem na 2022 rok [wideo, zdjęcia]

Budżet na 2022 rok w czwartek uchwalili radni powiatu koneckiego. Po stronie dochodowej ma on niespełna 113 milionów złotych. Projekt budżetu przewiduje też niewielki deficyt. Za uchwaleniem projektu opowiedziało się 16 z 21 radnych.  Całą sesję możecie obejrzeć TUTAJ

REKLAMA

Spotkanie rajców rozpoczęło się od informacji o działaniach podjętych przez Zarząd Powiatu między sesjami. Starosta Grzegorz Piec mówił między innymi o podpisaniu umowy z wykonawcą remontu IV piętra w Starostwie Powiatowym, na które to wprowadzić ma się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna z Końskich. Włodarz wspomniał też o planach na przebudowę drogi Radoszyce – Jakimowice, a także mówił o środkach, które powiat otrzymał z budżetu państwa na walkę z epidemią COVID-19.

Następnie rozpoczęła się seria głosowań. Najpierw radni dokonali zmian w Wieloletniej Prognozie na lata 2021-2026 oraz w budżecie na rok bieżący. Tłumaczyła je skarbnik powiatu Edyta Drążkiewicz. Proponowane uchwały były przegłosowywane większością 15 radnych. Kilkoro rajców wstrzymywało się od głosu.

REKLAMA

Później radni pochylili się nad Wieloletnią Prognozą Finansową na lata 2022-2027. Dowiedzieliśmy się, że uzyskała ona pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Radni bez uwag i zapytań przyjęli WPF stosunkiem głosów 15 za, przy 5 wstrzymujących się. Wstrzymali się radni: Dorota Duda, Marian Król, Czesław Kurcbart, Paweł Pękala i Bogdan Soboń.

W końcu podczas sesji pojawił się temat projektu budżetu powiatu koneckiego na 2022 rok. Ma on poniższą konstrukcję:

Dochody: 112 941 224 zł
Wydatki: 113 922 655 zł
Deficyt: 8 330 917 zł  (deficyt będzie pokryty z nadwyżki z lat ubiegłych – 5 549 797 zł; drugie źródło pokrycia deficytu z niewykorzystanych środków wynikających z rozliczeń z Unią Europejską – 281 119,93 zł, trzecie źródło z pieniędzy pozostających w budżecie: 2,5 mln zł, które są przeznaczone na remont IV piętra)

Tak skonstruowany budżet otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.

O tym co zakłada budżet powiatu koneckiego na 2022 rok więcej opowiedział nam starosta konecki Grzegorz Piec. Samorządowiec wskazuje na kilka kluczowych do realizacji inwestycji:

„Jestem realnym optymistą. Budżet po stronie dochodowej ma 113 mln zł. Myślę, że jest to dosyć dobry budżet jak na te czasy. Galopuje inflacja, z drugiej strony jest koronawirus […] Oczywiście drogi z Polskiego Ładu. Przypomnę tym, którzy zapomnieli i poinformuję tych, którzy nie wiedzieli, że powiat konecki otrzymał 16,5 mln złotych z Polskiego Ładu. To jest najwięcej w województwie świętokrzyskim, jesteśmy szesnastym powiatem w kraju. To bardzo ładny wynik. Drogi, IV piętro i poradnia i będziemy rozważali jakie wnioski składać do Polskiego Ładu do 15 lutego. Na pewno będą to wnioski drogowe, ale będziemy chyba wracać do tematu internatu w Baryczy […] Mamy przygotowany projekt i mówię tu o Polskim Ładzie, który jest  najbardziej korzystną formą, bo dostajemy dofinansowanie w wysokości 95%. Możemy złożyć trzy wnioski: do 5 mln zł, do 30 mln zł i do 65 mln zł. Będąc realistą wiemy, że tego do 65 mln zł nie otrzymamy. Myślę, że do 5 mln złożymy internat, a do 30 mln uderzymy w drogi. Tak jak wcześniej próbowaliśmy: od Budzisławia do samego Stąporkowa – to jeden ciąg, a drugi to dokończenie w gminie Smyków drogi łączącej powiat konecki z kieleckim”.

Radny Wojciech Owczarek przedstawił opinie poszczególnych komisji. Dowiedzieliśmy się z niej, że wielu radnych złożyło wnioski do zmian w budżecie. Starosta Konecki zapewnił, że są one zasadne, a będą realizowane w trakcie roku tak by na ten moment nie powiększać deficytu. W sprawie budżetu pytania zadawał głównie Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk. Pytał między innymi o remont ulic Jasnej i Zachodniej w Końskich. Starosta zaproponował, że trakty te Zarząd Powiatu będzie chciał oddać gminie Końskie, tak by ta mogła je remontować, czy dbać o ich utrzymanie zimą.

Po tej krótkiej dyskusji uchwalono budżet 16 głosami za i przy 5 wstrzymujących się. Wstrzymali się radni: Dorota Duda, Marian Król, Czesław Kurcbart, Paweł Pękala oraz Bogdan Soboń.

Po przerwie radni zajęli się kolejnymi uchwałami. Między innymi uchwalili zmiany w statucie koneckiego szpitala,  czy plan pracy rady w 2022 roku.

W sprawach różnych dominował temat dróg. Beata Zbróg podziękowała za propozycję starosty dotyczącą oddania niektórych odcinków powiatówek pod zarząd samorządów gminnych. Pytała też o skrzyżowanie przy Kauflandzie, na którym notorycznie dochodzi do kolizji. Zaproponowała by stało się ono rondem.

Sesję zakończono życzeniami noworocznymi.

REKLAMA

One thought on “Powiat konecki ze zrównoważonym budżetem na 2022 rok [wideo, zdjęcia]

  1. Drogi powiatowe w dniach kiedy był mróz były pozostawione naturze. Szczędzono na ludzkim bezpieczeństwie. Człowiek się nie liczy tylko pieniądz i władza. Panoszą się grupy przestępcze, ale ich to nie obchodzi, bo sięgają władzy. Dbają o jej interesy i wizerunek, są przydatne. Policji się mówi, by dała im spokój a nękała tych, co im stoją na przeszkodzie. Paragraf zawsze się znajdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *