REKLAMA

Powiat na nowo. Komentarze po I sesji [WIDEO]

Od wczoraj wiadomo, że w powiecie koneckim rządzić będzie koalicja Prawych i Solidarnych z Nowym Powiatem Roberta Plecha. O komentarz do wyboru Zarządu oraz Prezydium Rady Powiatu Koneckiego poprosiliśmy przedstawicieli wszystkich opcji. 

REKLAMA

Grzegorz Piec: „Sprawiedliwości stało się zadość. Mieszkańcy pokazali na jesieni, że chcą zmian. Obawiano się, że frekwencja będzie mała, ale ludzie poszli i naprawdę pokazali, że chcą zmian stąd te wyniki – nam przyrosło, koalicji która rządziła się zmniejszyło. To, że mamy 14 głosów to bardzo dobrze, a mam nadzieję że będzie jeszcze lepiej i dojdziemy do 21. Jest potrzeba zmian. Duże ukłony w stosunku do Roberta Plecha, który wytrzymał tę nagonkę, pomoc burmistrz Doroty Łukomskiej, wójta Wielgopolana, wójta Pawelca ze Smykowa. To jest stabilne, to nie jest tak że my się umówiliśmy i odchodzimy. Tutaj potrzeba gruntownych zmian w powiecie koneckim […] Nie będziemy przyciągać nikogo na siłę – to nie ma sensu. Jeżeli radni zobaczą, że idziemy w dobrym kierunku to nie widzę sensu by byli przeciw. Odpowiedzą też przed społeczeństwem” – dzielił się swoimi wrażeniami Grzegorz Piec, nowy starosta konecki.

Nowy starosta konecki – Grzegorz Piec

Robert Plech: „Tym razem najpierw dopięliśmy wszystkie szczegóły do końca, uzgodniliśmy plan działania. Mieszkańcy obdarzyli nas zaufaniem. Grzegorz Piec z Prawymi i Solidarnymi otrzymał 7 mandatów, Robert Plech Nowy Powiat 5 mandatów co dało nam legitymizację do tworzenia koalicji i współdziałania. Chciałem podkreślić, że tworzenie koalicji odbyło się wyłącznie na podstawie wspólnej wizji jaką mamy na ten powiat. Przede wszystkim odświeżenia, usprawnienia działania. Z całą stanowczością chcę podkreślić by nikt z pracowników nie bał się radykalnych zmian zwolnień – nie. To nie o to chodzi. Widzimy potencjał w pracownikach naszego powiatu. Tylko jest on nie wydobyty przez złe zarządzanie. Jestem przekonany, że to się zmieni pod kierownictwem Grzegorza Pieca, któremu bardzo gratuluję objęcia funkcji Starosty Koneckiego. Z jednej strony gratuluję, z drugiej troszkę współczuję odpowiedzialności jaka na nim leży. Mandat zaufania jest potężny i będzie potrzeba bardzo dużo pracy by Konecczanie zobaczyli, że starostwo funkcjonuje i pracuje dla nich […] W poprzedni Zarząd wkradł się swego rodzaju marazm. Nic się nie zmieniało przez cztery kadencje. Zmieniali się tylko funkcjami pan Lenart z panem Soboniem. Nie szły za tymi zmianami żadne pozytywne oddźwięki dla społeczeństwa. Dzisiaj jest zdecydowana różnica: nowy Zarząd, nowy Starosta z pełną teczką pomysłów na to co by zrobić. Począwszy od zwykłej reorganizacji w Starostwie, chociażby Wydziału Komunikacji, który naszym zdaniem powinien pracować na dwie zmiany by każdy mógł znaleźć dogodny czas na rejestrację samochodu. Przypatrzeć się dokładnie temu co się dzieje w szpitalu, temu co się dzieje w innych jednostkach powiatowych. Przede wszystkim będziemy robili wszystko by konecczanie wiedzieli, że powiat jest dla nich, że tu się przyjemnie przychodzi i szybko, profesjonalnie załatwia wszystkie potrzebne sprawy. […] Bardzo się cieszę, że więcej radnych niż koalicyjni zrozumiało potrzeby zmian. Widzę, że też chcą z nami współpracować. Zobaczyli tę świeżość, którą wnosimy na dziś do powiatu. Bardzo im dziękuję, choć to były głosowania tajne i nie mam pojęcia kto jeszcze chce z nami współpracować. Zapraszamy każdego do współpracy, bo tu nie chodzi o to by to była koalicja dwóch partii. Ja bym był szczęśliwy jakbyśmy spełniali oczekiwania wszystkich radnych. Tak byśmy byli reprezentantem wszystkich mieszkańców powiatu koneckiego. Tak by każdy dobry pomysł był jak najszybciej przez nas realizowany” – obszernie opowiadał o rodzącej się koalicji i pomysłach na usprawnienie powiatu Robert Plech – lider Nowego Powiatu.

REKLAMA

Robert Plech podczas składania przysięgi radnego.

Bogdan Soboń: „Wybrano 21 radnych i jest demokracja, a my szanujemy demokrację. Demokratycznych wyborów nie podważamy. Jest tylko jedna kwestia, o którą pytałem na początku, ale nie dostałem wyjaśnienia. Przewodniczący Senior nie raczył nawet zapytać radcy prawnego, czy zrobić 15-20 minut przerwy i skontaktować się z Komisarzem Wyborczym w tej sprawie. Nie uzyskałem jako radny Rady Powiatu żadnych wyjaśnień, a on autorytatywnie stwierdził, że on ma rację. Ja nie mam tej pewności. Radny ma prawo pytać, a prowadzący mają obowiązek mu to wyjaśnić. […] Wątpliwości dotyczyły tego, że nie wiemy czy radni dotychczas gminni, a wybrani tutaj mogą brać udział w tej sesji. Tak jak Marian Król stwierdził istnieje okres uprawomocnienia się, bodaj 7 dniowy jest termin zażalenia do sądu. Spytaliśmy więc przed ślubowaniem o zwykłą procedurę czy dzisiejsze wybory będą po prostu ważne. Tak by wyciągając wnioski z przeszłości nie narazić się na jakieś nieważności bądź niezgodności z prawem. Czy będziemy dalej badać tę sprawę to kwestia do zastanowienia” – mówił nam na gorąco podczas sesji Bogdan Soboń, były starosta konecki, lider PSL.

Bogdan Soboń podkreślał, że nie ma pewności czy radni gminni wybrani do powiatu mogą brać udział w powiatowej sesji.

Michał Cichocki: „Jest to wyzwanie na kolejne lata kadencji dla całego Zarządu i Rady. Dużo pracy przed nami wszystkimi intensywnej. Kadencja jest troszkę krótsza, a więc tym bardziej ta praca będzie musiała być skoncentrowana i bardzo intensywna. Ja osobiście i wszyscy nasi radni w powiecie i gminie podejmujemy decyzje, które mają służyć samorządowi, mieszkańcom gminy i powiatu koneckiego. Dzisiejsza rada daje swojego rodzaju wotum zaufania i nadzieję na to, że nowy Zarząd i Nowa Rada będą pracować sprawniej i lepiej. Taką nadzieją i takim zaufaniem jako Porozumienie Samorządowe TKN obdarzamy nowy zarząd i mam nadzieję, że sprosta wymaganiom, które przed nimi stawiamy” – tłumaczył nam radny Michał Cichocki, lider Porozumienia Samorządowego TKN.

Grzegorz Jóźwik: „Jak się czuje w roli debiutanta? No przede wszystkim jest bardzo gorąco. Tak to dobrze się czuje. Zobaczymy, pierwsza sesja organizacyjna, zobaczymy co będzie dalej – jaka praca, jaka współpraca z innymi i czekamy do następnej sesji. Wyborcy opowiedzieli się za zmianami i one muszą być, muszą zajść w Starostwie zmiany.  Czy będą większe czy mniejsze to już decyzja Zarządu i Starosty. Opowiedziałem się po tej stronie zmian, bo uważam że każdemu trzeba dać szanse. Zarząd musi pokazać, starosta musi pokazać co chcą zrobić,  jak chcą zrobić. Dopiero jak będą te działania to wtedy się okaże czy będę ich popierał, czy będę krytycznie do nich nastawiony – mówił nam Grzegorz Jóźwik, który do Rady Powiatu wszedł z list komitetu Ziemia Konecka.

Wiesław Skowron: „To na pewno najważniejszy moment w mojej samorządowej karierze. Jest to stanowisko, funkcja samorządowa, która zobowiązuje mnie i obliguje do wysokiej odpowiedzialności za decyzje moje. Decyzje na rzecz mojej gminy, ale i całego powiatu. Szczerze się dziś wzruszyłem, naprawdę mocno. Czy ruszamy już od zaraz to zależy od Pana starosty. Ja wierzę w to, że naprawdę się zaangażujemy, a w mojej ocenie trzeba przystąpić do pracy od zaraz. Nie burzyć, nie robić rewolucji, ale merytorycznie podejść do spraw, które są ważne dla powiatu. W szczególności dziękowałem Grzegorzowi Piecowi i Robertowi Plechowi, bo wiele im zawdzięczam. To uczciwe, porządne osoby i dzięki nim jestem wicestarostą” – dzielił się wrażeniami wicestarosta Wiesław Skowron.

Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek w sesji uczestniczył wspólnie z senatorem Jackiem Włosowiczem.

Mariusz Gosek: „Pół roku temu koalicja miała wyglądać praktycznie tak jak dzisiaj się tworzy. Jesteśmy na etapie gdy radni wybierają władze wykonawcze powiatu koneckiego. Cieszę się, że Grzegorz Piec został starostą powiatu koneckiego, a Wiesław Skowron jest wicestarostą powiatu koneckiego. Cieszę się, że Robert Plech będzie współpracował w ramach tej koalicji. To na pewno dobra koalicja, taka koalicja, która ma wiele pomysłów, jest kreatywna, dynamiczna, wie jak usprawnić te dotychczasowe działania. W wielu miejscach co nie jest tajemnicą trzeba było je poprawić. W wielu obszarach można było zauważyć pewien marazm. Przed radnymi i zarządem teraz niełatwe zadanie. W tym momencie padły jednoznaczne deklaracje, a po 16,5 roku rządów w powiecie trzeba będzie pokazać, że zmiana była zasadna, a wybór dokonany przez wyborców był właściwy […] To na pewno koalicja, która gwarantuje dobrą współpracę z władzami wojewódzkimi. To są ludzie niezwykle sprawni, Grzegorza Piec znam 16 lat. Jest to bardzo doświadczony samorządowiec, sprawny polityk, osoba działająca bardzo konsolidacyjnie. A tak od kuchni: kiedy wiemy jak się tworzą koalicje, wiemy jak wygląda kampania i jest to osoba, która potrafiła te niesnaski, które zawsze są rozwikływać i tak prowadzić wszystko w formie dialogu. To gwarancja spokojnej pracy dla nowowybranych władz wykonawczych w Zarządzie Powiatu Koneckiego […]”  – opowiadał nam członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek.

Zbigniew Kowalczyk: „Myślę, że to będzie ciężka praca. Zadania, które stoją przed powiatem i przed radą, bo to rada podejmuje uchwały na pewno będą wymagały od każdego radnego optymalnego zaangażowania, ale myślę, że damy radę. Dwie ostatnie kadencje byłem Przewodniczącym Rady Miejskiej w Końskich i zdobyte doświadczenie na pewno pozwoli mi dobrze wykonywać funkcje Przewodniczącego Rady Powiatu” – mówił tuż po zaprzysiężeniu nowy Przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego Zbigniew Kowalczyk.

Łukasz Kubka: „To świetne uczucie, a zwłaszcza że jestem przedstawicielem młodego pokolenia w tej radzie. Jestem najmłodszym radnym w tej kadencji, jak i w poprzedniej. Myślę, że dużo pracy przed nami, to duży zaszczyt, bo 14 głosów nas poparło, to dobry wynik jak na 20 radnych, którzy są tu obecni. Koalicja zmian. Z takimi hasłami szliśmy, udało się zbudować tą koalicję i to jest najważniejsze i będzie to korzystne dla mieszkańców Końskich i całego miasta. Czy myślałem o tym, że może się nie udać tak jak na jesieni? Na pewno przeszła taka myśl, miałem obawy do samego końca, ale cieszę się, że wszystko jest na dobrej drodze, bo jeszcze sesja trwa”  – tłumaczył nam nowy wiceprzewodniczący Rady Powiatu Koneckiego.

Jolanta Pacocha: „Czuję się dobrze i myślę, że zdołam sprostać wymaganiom moich wyborców i podołam temu zadaniu. Na pewno gmina Gowarczów jest szczególnie ważna, bo tam się wychowałam tam mieszkam, przede wszystkim będę kładła nacisk na moją gminę, ale pracować będę na rzecz całego powiatu”   – dzieliła się emocjami tuż po wyborze nowa wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Koneckiego.

REKLAMA

2 thoughts on “Powiat na nowo. Komentarze po I sesji [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *