REKLAMA

Powstaje film o Ignacym Prądzyńskim. Filmowcy przyjechali do Maleńca [wideo, zdjęcia]

W 170. rocznicę śmierci Ignacego Prądzyńskiego TVP Historia przygotowuje film dokumentalny pod tytułem „Budowniczy Kanału Augustowskiego. Opowieść o generale Ignacym Prądzyńskim”. Ekipa filmowa przyjechała na zdjęcia do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, który jako jeden z niewielu XIX-wiecznych zakładów w Polsce oferuje pełną funkcjonalność. Filmowcy gościli tam od czwartku 27 sierpnia przez trzy dni. 

REKLAMA

„Wybraliśmy plenery przy ZZH w Maleńcu z dwóch powodów. Po pierwsze – sam zakład jest zabytkowy, będziemy realizować zdjęcia z wnętrza i otoczenia tego zakładu. To ma być dawna huta Karola Brzostowskiego w Sztabinie w okolicach Augustowa, która pracowała na potrzeby Kanału Augustowskiego – wyrabiała elementy do śluz, jazów, mostów zwodzonych […] To co jest zgromadzone w Maleńcu, co działa wspaniale, niemal jak 200 lat temu bardzo jest nam potrzebne. A przy tym plenery – przepiękne okolice Końskich, Maleńca, Rudy Malenieckiej, gdzie będziemy odtwarzać sceny z prac ziemnych na Kanale Augustowskim” – mówił nam reżyser i scenarzysta filmu Leszek Wiśniewski.

Jak podkreśla dyrektor ZZH w Maleńcu Maciej Chłopek, dawna fabryka żelaza najprawdopodobniej przyciągnęła filmowców także dzięki swojej autentyczności.

REKLAMA

„Maleniec jest jednym z niewielu obiektów zabytkowych dawnej techniki przemysłowej, który zachował pełną integralność i autentyzm. To, co mamy w środku, ta organizacja przestrzeni odpowiada takim warunkom, jakie były w XIX-wiecznych zakładach […] Dla nas wszystkich jako mieszkańców regionu to pewna podpowiedź, jak Maleniec jest odbierany przez osoby z zewnątrz. Często nie jest się świadomym zasobów kultury jakie posiadamy i dopiero głos z zewnątrz powoduje, że zwracamy na to uwagę” – opowiada nam Maciej Chłopek.

Postać Ignacego Prądzyńskiego, któremu poświęcony będzie dokument, przybliżył nam reżyser Leszek Wiśniewski –„Kanał Augustowski to tylko część biografii Prądzyńskiego, który był wybitnym fortyfikatorem, budowniczym, inżynierem, strategiem, ale także – o czym mało w Polsce wiadomo – był myślicielem. Jego myśli na temat przyszłości Polski, jej historii, postaw społecznych czy obywatelskich są niesłychanie interesujące. W tym filmie będziemy chcieli to przypomnieć. Był żołnierzem, inżynierem, ale był też wielkim obywatelem i patriotą w takim nowoczesnym rozumieniu tego słowa” – mówi nam Leszek Wiśniewski.

W dokumencie występowali także statyści pochodzący z terenu powiatu koneckiego. Jak mówił nam dyrektor zakładu, mężczyźni chętni do roli pracowników fabryki i budowniczych kanału zgłaszali się aż do dnia, w którym przyjechała ekipa TVP Historia. Etap produkcji filmu zostanie zakończony w połowie października.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz