REKLAMA

Powstała sala sensoryczna w Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich [wideo, zdjęcia]

W Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich powstała sala do zajęć terapii sensorycznej dla dzieci z orzeczeniem oraz dla tych z opinią o niepełnosprawności lub zaburzeniu neurorozwojowym. Specjalistyczny sprzęt znajduje się w dwóch pomieszczeniach, wcześniej udostępnianych na potrzeby działalności świetlicy środowiskowej „Koniczynka”.

REKLAMA

W związku z sytuacją pandemiczną w kraju, szkoły jak i uczniowie zmuszeni byli do pracy zdalnej. Spowodowało to duże niedomagania dzieci i młodzieży po powrocie do nauki trybem stacjonarnym. Niedawno powstała sala sensoryczna została wyposażona w sprzęt, mający na celu wspomóc sprawność oraz zdolności motoryczne podopiecznych Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich – „Tu mamy do czynienia z zestawami do zajęć, które będą odbudowywały motorykę oraz sprawność, ale z drugiej strony będą budowały pewność siebie, zdolności psychologiczne, które myślę, że są bardzo potrzebne po tym okresie zamknięcia i odosobnienia” – komentuje Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

Terapia sensoryczna ma na celu stymulację mózgu oraz zmysłów, które poprawnie zarejestrowane oraz przetworzone pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie i poprawę funkcji odbioru zmysłowego świata.

„Terapia integracji sensorycznej bazuje na teorii neuroplastyczności mózgu […] Terapia na takiej sali umożliwia nam stymulację wszystkich zmysłów, czyli przedsionka, odpowiedzialnego za równowagę, propriocepcji, która odpowiada za czucie głębokie naszego ciała, na przykład czucie naszych stawów, dotyku, zapachu, węchu i wzroku. Nasz mózg musi odpowiednio zarejestrować zmysły oraz przetworzyć i dopasować do posiadanej wiedzy, abyśmy mogli prawidłowo funkcjonować, np. w środowisku szkolnym. U dzieci, które mają z tym trudności terapia sensoryczna pomaga poprawić funkcje odbioru zmysłowego świata” – opowiada Ewa Pancer-Głowacka, psycholog szkolny.

Szkoła otrzymała możliwość otwarcia sali, dzięki wsparciu finansowemu gminy, które wyniosło niemal 32 tysiące złotych. Zakupiony sprzęt umożliwi lepszy rozwój dzieciom, potrzebującym dodatkowej pomocy z powodu zaburzeń neurorozwojowych oraz tym z orzeczeniem o  niepełnosprawności.

„Wsparcie finansowe gminy umożliwiło nam uruchomienie sali do zajęć terapii sensorycznej […] Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł prawie 32 tysiące złotych, jednaj jestem pewien, że to były dobrze wydane pieniądze, które w przyszłości na pewno zaowocują i że nasi uczniowie będą jeszcze lepiej funkcjonować” – komentuje Jarosław Drzazga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Plater w Końskich.

Podczas prezentacji sali przybliżono działanie sprzętu, w wykonaniu pierwszoklasistów.

Specjalistyczny sprzęt znajduje się w dwóch pomieszczeniach, wcześniej udostępnianych na potrzeby działalności świetlicy środowiskowej „Koniczynka”, która oferuje bezpłatne wsparcie niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom. Na potrzeby wychowanków szkoły, gmina postanowiła wyposażyć zajmowane sale w sprzęt do zajęć terapii sensorycznej. Z tego powodu dyrekcja placówki zdecydowała się nie przedłużać umowy na kolejny rok ze stowarzyszeniem Spinacz, które prowadziło wspomnianą świetlicę.

Szkoła Podstawowa nr 1 nie jest jedyną wyposażoną w salę sensoryczną w gminie Końskie. Podobna pracownia znajduje się w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *