REKLAMA

Powstanie bezpieczna droga w Bedlnie i Sworzycach! [wideo, zdjęcia]

Odcinek położony w Bedlnie i Sworzycach do tej pory był polną drogą, która przez większość pór roku była trudna w użytkowaniu. Jest to odcinek ważny dla mieszkańców tych miejscowości, ponieważ jest to alternatywa dla ruchliwej drogi wojewódzkiej by dostać się do szkoły lub kościoła. W miniony czwartek władze gminy Końskie symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęły prace dotyczące budowy drogi. Ukończenie prac planowane jest na styczeń 2020 roku.

REKLAMA

„Jeżeli ta droga miała mieć sens, to tylko upatruję go w tym, że ma służyć ludziom. A ponieważ będzie bezpiecznym skrótem pomijającym bardzo ruchliwą drogę wojewódzką biegnącą przez Grabków i Kopaniny, to bezpieczeństwo w ruchu dążących do Bedlna, w tym do przyszłej szkoły, to jest coś, co uzyskamy dodatkowo. Nie tylko komfort, nie tylko wygoda, ale i wzrost bezpieczeństwa” – przemawiał do zgromadzonych burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Władze gminy Końskie z burmistrzem na czele odziani w kaski ochronne oraz kamizelki odblaskowe wzięli łopaty oraz, symbolizując rozpoczęcie prac, wbili je w ulicę. Symbol ten był bardzo ważny dla mieszkańców Bedlna i Sworzyc.

REKLAMA

Spytaliśmy Krzysztofa Obratańskiego także o użytkowość drogi przed przebudową –„Do tej pory była to droga gruntowa, wyjeżdżona między polami, używana była jako skrót, ale miała swoje naturalne, związane z rodzajem nawierzchni i porami roku ograniczenia. Po pierwsze, nie było z niej łatwo skorzystać zimą, wiosną i jesienią kiedy były ulewy albo była tutaj gruda. Po drugie – ani tempo przemieszczania się, ani walory użytkowe nie dawały podstaw do komfortu. Przebudowa nawierzchni, przebudowa całej tej drogi spowoduje, że możliwość korzystania będzie diametralnie inna” – mówił nam Krzysztof Obratański.

„W swoim imieniu i w imieniu mieszkańców Bedlna i Sworzyc bardzo chciałam podziękować za taką inwestycję. Inicjatywa była z naszej strony, ze strony mieszkańców, ale zawsze brakowało tych pieniążków. Znalazły się i bardzo serdecznie dziękujemy […] ta droga będzie łącznikiem do szkoły, która powstaje u nas w Bedlnie” – mówiła nam Marzena Wychowaniec, sołtys wsi Bedlno.

Koszt całkowity budowy drogi to ponad 650 tys. złotych, natomiast wysokość dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych wynosi 60%, czyli niemal 400 tys. złotych. Prac nad drogą podjął się Zakład Budowlano-Drogowy „DUKT” z siedzibą we Włoszczowej. Według umowy gminy z wykonawcą, odcinek ma wynosić ponad 1,5 kilometra długości i 5 metrów szerokości, a pobocze ma być wykonane z kruszywa. Termin realizacji drogi przypada na styczeń 2020 roku.

REKLAMA

One thought on “Powstanie bezpieczna droga w Bedlnie i Sworzycach! [wideo, zdjęcia]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *