REKLAMA

Powtórzyli spacer historyczny. Tym razem dla uczniów [zdjęcia]

Spacer historyczny „Z Robotem na Końskie” pierwszy raz zorganizowano na początku września i udział wzięło w nim kilkudziesięciu zainteresowanych tematyką mieszkańców Końskich (nasza relacja TUTAJ). W miniony piątek wydarzenie powtórzono dla uczniów szkół ponadpodstawowych, których organem zarządzającym jest Starostwo Powiatowe. 

REKLAMA

Na pomysł organizacji spaceru wpadł historyk pracujący w Instytucie Pamięci Narodowej Marek Jedynak. Ma on upamiętnić wydarzenia z 1943 roku, kiedy to w nocy z 31 sierpnia na 1 września oddziały Waldemara Szwieca „Robota” na kilka godzin oswobodziły Końskie.

REKLAMA

W spacerze udział wzięło około 200 uczniów naszych szkół średnich. Obecni byli także przedstawiciele starostwa powiatowego – starosta konecki Grzegorz Piec, naczelnik promocji Marian Wikiera oraz naczelnik oświaty Krzysztof Stachera.

Rys historyczny przypominanego wydarzenia: 

Oddział liczący 64 osoby pod dowództwem ppor. Waldemara Szwieca „Robota” w 4. rocznicę wybuchu II wojny światowej opanował powiatowe miasto Końskie. Na niemal dwie godziny miasto znów było wolne. Ponad 1700 Niemców w koneckim garnizonie było bezsilnych. Otaczający ich koszary partyzanci nie dopuścili do wyjścia z budynków. Dzięki temu żołnierze AK w spokoju opanowali magazyny z żywnością i odzieżą, a także wykonali wyroki śmierci na konfidentach. Oddział bez strat własnych wycofał się z Końskich. W niemieckich raportach po akcji można było znaleźć informacje na temat podejrzeń desantu sowieckiego lub brytyjskiego. Do miasta zaś przylgnęło znamię „Banditenstadt”.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *