REKLAMA

Pożar kukurydzy w suszarni zboża w Hucisku [zdjęcia]

W poniedziałek około godziny 5 rano w miejscowości Hucisko w gminie Słupia Konecka doszło do pożaru kukurydzy w jednym z silosów w suszarni zboża. Strażacy działali na miejscu zdarzenia przez około 5 godzin.

REKLAMA

„Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Wilczkowice zastano zadymienie wydobywające się z metalowego zbiornika suszarni do zboża, w którym przebiegał proces technologiczny suszenia ziarna kukurydzy. Silos był jednym z elementów instalacji urządzeń do suszenia ziarna. Pożarem objęta była część kukurydzy przylegającej do ściany bocznej zamkniętego zbiornika na powierzchni około 4 metrów kwadratowych” – relacjonuje nam st. kpt. Mariusz Czapelski, oficer prasowy PSP Końskie.

REKLAMA

W momencie wybuchu pożaru nikt nie znajdował się w pobliżu suszarni do zboża. Właściciel obiektu odłączył energię elektryczną oraz zakręcił zawór główny gazu zasilający instalację suszarni do zboża przed przybyciem strażaków.

„Działania zastępów OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawieniu linii gaśniczej W-52. Po dojeździe zastępu JRG Końskie podtrzymano zamiar taktyczny poprzedniego KDR oraz przeprowadzono rozpoznanie szczegółowe. Dalsze działania JOP polegały na demontażu ujścia silosu od dołu i sukcesywnym opróżnianiu kukurydzy ze zbiornika. Podczas opróżniania stale monitorowano rozkład temperatur przy użyciu kamery termowizyjnej. Kukurydzę nie objętą pożarem przemieszczono w bezpieczne miejsce (około 5 ton) przy użyciu ciągnika rolniczego. Palącą się część zboża wygarnięto na zewnątrz oraz przelano prądem wody” – informuje nas Mariusz Czapelski.

Po opróżnieniu silosa dokonano oględzin wnętrza nie stwierdzając uszkodzeń. Na tym strażacy zakończyli działania. W akcji brały udział zastępy JRG Końskie oraz trzy jednostki OSP.

Zdjęcia (OSP Wilczkowice):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *