REKLAMA

Poznajcie walory turystyczne Czarnieckiej Góry. To może być uzdrowisko! [wideo, zdjęcia]

Gmina Stąporków już od trzech lat stara się o utworzenie uzdrowiska lub obszaru uzdrowiskowego w Czarnieckiej Górze i okolicach. Jeszcze przed II Wojną Światową istniał tam znany na całą Polskę kurort uzdrowiskowy. Teraz gmina pragnie przywrócić świetność temu regionowi. Pierwsze kroki ku temu zostały już poczynione, a burmistrz miasta i gminy Stąporków Dorota Łukomska liczy na osiągnięcie zamierzonego celu w ciągu dwóch lat. Przedstawiamy Państwu Czarniecką Górę oraz okoliczne miejsca, które warto odwiedzić.

REKLAMA

O działaniach, jakie gmina podjęła bądź będzie podejmować w celu utworzenia uzdrowiska lub obszaru uzdrowiskowego na terenie Czarnieckiej Góry poinformowała nas Dorota Łukomska.

„Poza fantastycznym klimatem, który tutaj jest odkryliśmy tutaj borowinę. Jesteśmy na etapie podpisywania umowy z Państwowym Zakładem Higieny, który będzie wykonywał badania peloidów, czyli tej borowiny, która znajduje się na naszym terenie. Będzie sprawdzane, czy ma odpowiednie właściwości lecznicze […] Aktualnie mamy podpisaną umowę z Polską Akademią Nauk. Badania klimatu będą prowadzone na początku kwietnia przyszłego roku, chociaż będzie to uzależnione od pogody. W przyszłym roku będą także podjęte działania w kierunku badania peloidów, czyli tej borowiny, która znajduje się na terenie naszej gminy. Zostanie również wykonany operat uzdrowiskowy lub obszaru uzdrowiskowego, bo czy to będzie uzdrowisko, czy obszar uzdrowiskowy będzie miało dla nas duże znaczenie. Rozpoczęliśmy rozmowy z Urzędem Marszałkowskim w kierunku przekształcenia tego Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w szpital uzdrowiskowy. Aktualnie trwa procedura związana z przygotowaniem wykazu i możliwości jego przekształcenia. Spowodowałoby to, że moglibyśmy stać się uzdrowiskiem. Jeżeli się nie uda – będziemy starać się o rangę obszaru uzdrowiskowego” – opowiada nam Dorota Łukomska.

REKLAMA

Burmistrz Dorota Łukomska liczy, że okolice Czarnieckiej Góry staną się uzdrowiskiem bądź obszarem uzdrowiskowym w ciągu dwóch lat.

A co takiego znajduje się w Czarnieckiej Górze oraz okolicach? Czym do siebie uzdrowisko miałoby przyciągać turystów i kuracjuszy z całej Polski?

„Czarniecka Góra, a także cała gmina to tereny leśne. Znajduje się tu Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, w którym pracują fantastyczni fachowcy. W ŚCR jest również szkoła i basen, z którego korzystać mogą zarówno kuracjusze, jak i my, mieszkańcy” – opowiada nam burmistrz Stąporkowa.

W pobliskiej miejscowości Czarna znajdzie się także coś dla miłośników wędkarstwa – zalew, z którym mocno związani są członkowie tamtejszego koła Polskiego Związku Wędkarskiego.

„Jest tu piękny zbiornik wodny, który należy do Skarbu Państwa. Podjęliśmy kroki w celu przejęcia terenu wokół zbiornika w celu wykonania ścieżki pieszo-rowerowej” – dodaje Dorota Łukomska.

Nieopodal zalewu jest także zabytkowe sanktuarium.

„Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej jest odwiedzane przez wielu katolików. Ja też odnajduję tu ukojenie duchowe i zachęcam wszystkich do odwiedzenia sanktuarium” – mówi nam Dorota Łukomska.

Nie tylko kuracjusze szpitala uzdrowiskowego korzystaliby z leczniczych walorów tego miejsca. W Czarnieckiej Górze znajduje się wiele zabytkowych budowli, które zostały odrestaurowane i służą jako pensjonaty. Znaczną część terenu gminy Stąporków zajmują lasy, turyści mogą wybrać się także do trzech malowniczych rezerwatów przyrody – Gagatów Sołtykowskich, Doliny Krasnej oraz Skałek Piekło pod Niekłaniem.

„W gminie Stąporków ponad 60% terenu to lasy, fantastyczny klimat, do tego życzliwi ludzie, więc zapraszamy do korzystania z uroków naszej gminy” – zaprasza Dorota Łukomska.

Zdjęcia:

REKLAMA

3 thoughts on “Poznajcie walory turystyczne Czarnieckiej Góry. To może być uzdrowisko! [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Spotkanie włodarzy Stąporkowa z ministrem Wójcikiem w sprawie uzdrowiska | TKN24

  2. Pingback: Rejestratory będą badać klimat w Czarnieckiej Górze | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *