REKLAMA

Poznawali historię Końskich podczas spaceru [wideo, zdjęcia]

W minioną sobotę odbył się spacer historyczny pod nazwą „Z „Robotem” na Końskie”. Jego uczestnicy poznawali miejsca i budynki, które odegrały dużą rolę podczas akcji Waldemara Szwieca „Robota” przeprowadzonej w 1943 roku.

REKLAMA

Ta inicjatywa w Końskich odbyła się po raz pierwszy. Organizatorzy nawiązali do trwających w tym samym czasie obchodów Koneckiego Września.

„Konecki Wrzesień w tym roku to uroczystości na cmentarzu, ze względów pandemicznych tych spotkań wewnątrz nie było przeprowadzanych w tym roku, więc żeby zapełnić tę lukę zapraszam was na spacer po Końskich. Rzeczywiście spacer – spróbujemy trafić do tych miejsc, w których żołnierze Robota w nocy z 31 sierpnia na 1 września ’43 roku wkroczyli, gdzie działali, gdzie przeprowadzili zaplanowaną i przeprowadzoną bez własnych strat operację” – przemawiał do uczestników dr Marek Jedynak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

REKLAMA

Trasa spaceru wynosiła około pięciu kilometrów i przebiegała ulicami Końskich. W wydarzeniu wzięło udział ponad 20 osób, poznali oni historię miejsc i budynków, gdzie obecnie znajdują się np. Komenda Powiatowej Policji czy Dom Pomocy Społecznej Cichy Zakątek. Przy każdym z tych punktów dr Marek Jedynak wygłaszał prelekcję dotyczącą znaczenia tych obiektów dla akcji, która miała miejsce 78 lat temu.

„Przenosimy się teraz w ’43 rok, jesteśmy daleko za miastem. Tutaj nie było miasta, tu były już pola, ewentualnie jakieś sady, tu mamy jakiś tam ładny domek parterowy – tam się kończyło miasto. Wzdłuż drogi płynął kanał ściekowy, ten kanał płynie do dzisiaj, starsi pamiętają. Ja się do tych starszych zaliczam, bo też go jeszcze pamiętam” – opowiadał Marek Jedynak.

Współorganizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Końskich, a jego reprezentantem podczas spaceru był naczelnik Wydziału Promocji Marian Wikiera.

Zdjęcia (konecki.powiat.pl):

REKLAMA

One thought on “Poznawali historię Końskich podczas spaceru [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: "Z Robotem na Końskie". Spacer historyczny dla młodzieży szkół średnich | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *