REKLAMA

Praca wre przy budowie nowej remizy OSP Fałków [wideo, zdjęcia]

Trwa budowa nowej remizy OSP Fałków – inwestycji, która jest niezbędna dla działających w Fałkowie strażaków ochotników oraz jest możliwa do zrealizowania dzięki wysokiej dotacji. Zobaczcie postępy prac przy remizie.

REKLAMA

Początkowo planowano remont starego budynku strażaków ochotników, jednak okazało się to nieopłacalne. O powodach, dla których postanowiono wybudować nową remizę oraz na jakim etapie są prace opowiedział nam naczelnik OSP Fałków Wiesław Zganiacz.

„Gdy przyszło do remontu tej remizy, okazało się pod nadzorem inspektora budowlanego, że fundamenty nie wytrzymają tego obciążenia. Koszty wzmocnienia fundamentów przekroczyłyby wartość zburzenia i postawienia nowej remizy od podstaw […] Obecnie budowane są mury z betonu komórkowego, później będzie wyrwany wieniec wiążący na zakończeniu murów. Na tym będzie oparta cała więźba dachowa […] Zewnętrznie forma remizy będzie nawiązywała do poprzedniej – wielkością zewnętrzną i wysokością. Remiza znajduje się przy szlaku historycznym i wszelkie prace odbywają się pod nadzorem konserwatora zabytków”– opowiada nam Wiesław Zganiacz.

REKLAMA

Włodarze gminy Fałków widzieli potrzebę remontu remizy. Inwestycja stała się możliwa do zrealizowania dzięki korzystnej dotacji.

„Budynek OSP w Fałkowie był mocno zniszczony, zdegradowany. Wybudowany został w latach 60., wymagał odnowienia, remontu, dlatego został objęty procesem rewitalizacji, na które gmina Fałków otrzymała dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa” – przyznaje Paweł Pękala, przedstawiciel Urzędu Gminy w Fałkowie.

Jak tłumaczy naczelnik OSP Fałków, poprzedni budynek był już niefunkcjonalny. Dla strażaków, którzy często interweniują do nie tylko pożarów, ale i wypadków drogowych budowa nowej strażnicy jest bardzo ważną inwestycją.

„Znajdujemy się przy drodze krajowej 42 i można powiedzieć, że w tym roku mieliśmy więcej zdarzeń związanych z wypadkami komunikacyjnymi niż pożarami. Nasza jednostka posiada 44 mężczyzn, strażaków, plus kobieca drużyna pożarnicza w ilości 9 druhen i młodzieżowa drużyna pożarnicza w ilości 13 młodych druhów […] W poprzedniej remizie nie dało się funkcjonować. Nie była ogrzewana, dogrzewaliśmy grzejnikami elektrycznymi, gazowymi. To nie spełniało możliwości, by przebywać tam w takim okresie jesienno-zimowym czy wczesnowiosennym, tym bardziej, że mury były już zagrzybione” – mówi naczelnik fałkowskiego OSP.

Wartość inwestycji to prawie 800 tysięcy złotych, a dotacja pokryje aż 80% kosztów. Termin realizacji to czerwiec przyszłego roku, jednak prace remontowe przebiegają sprawnie. Można więc spodziewać się szybszego oddania obiektu do użytku.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *