REKLAMA

Prawa miejskie dla Gowarczowa. Konsultacje za nami [wideo, zdjęcia]

Zakończyła się już seria konsultacji społecznych dotyczących nadania praw miejskich miejscowości Gowarczów. W większości sołectw mieszkańcy opowiedzieli się za takim działaniem. Teraz decyzja o wystąpienie gminy z wnioskiem o nadanie praw miejskich jest w rękach radnych. 

REKLAMA

„W poprzednim tygodniu odbyły się ostatnie zebrania. Większość mieszkańców, która wzięła udział w tych zebraniach konsultacyjnych opowiedziała się za nadaniem praw miejskich dla Gowarczowa. Były pojedyncze też miejscowości, które wyraziły opinię negatywną, ale to raptem dwie miejscowości, w jednej był remis. Konsultacje wychodzą na plus”  – mówi nam Jan Wieruszewski, zastępca wójta w gminie Gowarczów.

Zebrania w ostatnim tygodniu konsultacji odbyły się w Korytkowie, Kupimierzu, Borowcu, Skrzyszowie i Giełzowie. Mieszkańcy Korytkowa, Borowca i Skrzyszowa w zdecydowanej większości opowiedzieli się za nadaniem praw miejskich dla Gowarczowa, natomiast większość uczestniczących w zebraniu mieszkańców Kupimierza była przeciwna, a w Giełzowie mieszkańcy podzielili się po równo na zwolenników, jak i przeciwników nadania praw miejskich dla Gowarczowa.

REKLAMA

Wyniki konsultacji zostaną przekazane Radzie Gminy Gowarczów, która na najbliższej sesji rozpatrzy projekt uchwały w sprawie wyrażenia opinii oraz wystąpienia z wnioskiem o nadanie miejscowości Gowarczów statusu miasta –„Ja mam taką nadzieję, że rada weźmie pod uwagę opinię mieszkańców. Daliśmy możliwość wypowiedzenia się wszystkich mieszkańców. Ta frekwencja była bardzo różna, ale to już jest decyzja mieszkańców. Kto chciał skorzystać to takie prawo miał. Tylko przypomnę, że konsultacje były prowadzone podczas zebrań wiejskich, gdzie mieszkańcy wypełniali ankiety, a one były anonimowe. I tak to się odbywało” – tłumaczy wójt Wieruszewski.

Wniosek w sprawie nadania miejscowości statusu miasta kierowany jest do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem wojewody i musi wpłynąć do tego organu do końca marca. Jeżeli cała procedura przebiegnie pomyślnie to Gowarczów stanie się miastem już 1 stycznia 2024 roku.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Prawa miejskie dla Gowarczowa. Konsultacje za nami [wideo, zdjęcia]

  1. przemq pisze:

    Zastanawiam się komu to potrzebne ? Pewnie radnym którzy tłumnie przybyli na spotkanie i głosowali za prawami miejskimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *