REKLAMA

Prawie 3,5 mln złotych na pomoc społeczną. PCPR kończy wielki projekt [wideo, zdjęcia]

W czwartek w Centrum Konferencyjnym Markiz w Końskich miało miejsce podsumowanie projektu „Zielone Światło”, który koordynowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich. Na projekt składały się dziesiątki działań realizowanych od 2019 roku. Ich wartość to 3 miliony 475 tysięcy 110 złotych, które pochodziły z budżetu Unii Europejskiej. 

REKLAMA

Zadanie „Zielone Światło” stworzone zostało głównie z myślą o pieczy zastępczej: rodzinach, wychowankach, dzieciach przebywających w pieczy zastępczej, wychowankach usamodzielniających się, a także placówkach rodzinnych  z terenu powiatu koneckiego. Głównym koordynatorem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ale współpracowało ono z czterema partnerami: Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej z Końskich, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społeczne w Słupi Koneckiej, Fundacją Tuo Porte z Kielc oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Stąporkowie.

„Mieliśmy ogrom wszelkich działań. W tym było udzielanie specjalistycznego poradnictwa dla rodzin, jak i dla wychowanków usamodzielniających się, różnego rodzaju korepetycje, które wychowankowie na etapie kwalifikacji wybierali czym będą zainteresowani. W grę wchodziła matematyka, język angielski, biologia […] Mieliśmy też działania dla rodzin pieczy zastępczej: grupy wsparcia, wyjazdy integracyjne i szkoleniowe. Dla młodzieży były spotkania integracyjne, kursy, szkolenia. Wychowankowie usamodzielnieni odbyli staże, które określali według swoich potrzeb” – opowiada nam Urszula Przygodzka, dyrektor PCPR Końskie.

REKLAMA

Oprócz wspomnianych działań w ramach „Zielonego Światła” dla dzieci z rodzin zastępczych lub dla dorosłych je stanowiących organizowano także między innymi: poradnictwo prawne, lekcje z logopedami, z nauczycielami, kursy zawodowe. Odbywała się też dogoterapia, terapie sensoryczne, czy zajęcia z robotyki. W wakacje w Sielpi dla młodzieży zorganizowano półkolonie –„Całość projektu na pewno miała na celu udzielenie wsparcia wszystkim naszym beneficjentom, tak by oni też coś z tego wzięli ndla siebie. My jako pracownicy też po to to robimy. Patrzymy na potrzeby naszego środowiska i na to by im było o też przydatne” – dodaje Urszula Przygodzka.

Beneficjenci wsparcia podczas czwartkowego spotkania w Markizie nie kryli swojej satysfakcji –„Na pewno wiele doświadczenia, bo to spotkania były z innymi rodzicami. Wymiana poglądów, problemów. Tam byli rodzice zastępczy, którzy mieli większy staż niż my. My chyba najmniejszy mamy. Można było posłuchać, swoje powiedzieć, co się dzieje, co można robić” – mówi uczestnik projektu Krzysztof Wieczorek stanowiący rodzinę zastępczą dla swoich dwóch wnuków.

Zajęcia, porady, spotkania i wycieczki to elementy miękkie projektu. Na stałe w regionie także pozostaną po nim ślady. To między innymi placówka wsparcia dziennego dla dzieci powstała w gminie Słupia Konecka oraz samochód zakupiony na jej potrzeby, pokój przyjazny dziecku i rodzinie przy MGOPS Końskie, sala sensoryczna otworzona w Końskich przez fundację Tuo Porte, czy doposażenie Placówki Wsparcia Dziennego „Dobra Przestrzeń” w Stąporkowie.

Podczas konferencji podsumowującej działania podjęte w ramach „Zielonego Światła” obecni byli przedstawiciele wspomnianych partnerów projektu, a także pracownicy PCPR Końskie. Na miejscu pojawili się także Ci najważniejsi – beneficjenci związani z pieczą zastępczą na terenie powiatu koneckiego. W sumie w ramach całego projektu z pomocy skorzystało przeszło 300 osób. Gośćmi honorowymi spotkania byli: Mariusz Pasek, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, a także starosta konecki Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa. Dodajmy, że to właśnie Zarząd Powiatu na początku realizacji projektu przyznał środki finansowe na zapewnienie wkładu własnego przez organizatora.

Urozmaiceniem spotkania osób związany z pracą socjalną był występ profesjonalnego iluzjonisty.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz