REKLAMA

Prawo jazdy zdamy w Końskich? Pomysł nie upadł, ale się komplikuje [wideo]

Jakiś czas temu pojawił się pomył by w Końskich utworzyć filię zamiejscową Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach. To by oznaczało, że w naszym mieście można by zdawać egzamin na prawo jazdy. Filia miałaby mieścić się w budynku na stadionie OSiR przy ulicy Maratońskiej, a egzaminy odbywałyby się też na placu manewrowym znajdującym się obok niego. W ostatnich dniach budynek oddano do użytku. Powracamy więc do tematu powstania ewentualnej filii. 

REKLAMA

Z myślą o tym, że do Końskich wprowadzi się filia WORD-u nieco zmodyfikowano budynek, który powstał na stadionie OSiR  –„Myśmy przeprojektowali część wnętrza tego budynku by spełnić warunki techniczne dla organizacji takiego zamiejscowego oddziału Ośrodka Ruchu Drogowego. Złożyliśmy propozycję Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego uruchomienia takiej filii. Dzisiaj w województwie jest jeden centralny, wojewódzki ośrodek w Kielcach, jedna filia – ośrodek zamiejscowy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wiemy dobrze, że nasi mieszkańcy chcąc przygotować się do egzaminu na prawo jazdy muszą jeździć do Kielc i tam nabywać umiejętności, bo tam będą zdawać egzaminy. To powiększa koszty przygotowania – zarówno ponoszone przez szkoły nauki jazdy, jak i samych kursantów” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Sprawa zdawania egzaminów na prawo jazdy w Końskich rozwijała się w bardzo dobrym tempie – pilotowania jej podjął się były członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, a WORD zaczął wykonywać w Końskich pierwsze kontrole „Udało się zainteresować i znaleźć entuzjastę dla tego pomysłu w województwie świętokrzyskim. Teraz chwilowo sprawa tąpnęła, bo takim entuzjastą był ówczesny członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego p. Mariusz Gosek, który sprawy obiecał pilotować do szczęśliwego zakończenia, a ponieważ został posłem to sprawa troszeczkę przycichła […] Mieliśmy już kontrolę z samego ośrodka, która sprawdzała infrastrukturę drogową – na ile ona mogłaby służyć do sprawdzania praktycznego umiejętności zdobytych na kursach prawa jazdy. Mamy wszystko co jest potrzebne by takie umiejętności sprawdzić: mamy drogi dwukierunkowe, jednokierunkowe, drogi dwupasmowe, ronda, światła, wiadukty. Wszystko co może być przedmiotem sprawdzenia jak się poruszać pojazdem samochodowym w Końskich jest dostępne”  – opowiada burmistrz Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Poseł  Mariusz Gosek jako członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego odpowiadał między innymi za Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Udało nam się z nim skontaktować i sam przyznaje, że obecnie temat jest już bardziej zawiły, a winny temu jest… koronawirus –„Będę przekonywał Zarząd Województwa do poparcia dla inicjatywy utworzenia zamiejscowego ośrodka egzaminowania kierowców w Końskich” – mówi poseł Gosek.

WORD w Kielcach przez epidemię przez wiele tygodni nie pracował. Teraz Zarząd Województwa musi ponownie sprawdzić jego sytuację finansową i prognozy. Dopiero wtedy będzie mogła zapaść decyzja o ewentualnym utworzeniu w Końskich filii -„W tym tygodniu miałem okazję spotkać się z następcą na stanowisku członka Zarządu, odpowiedzialnego za infrastrukturę komunikacyjną, w tym za WORD, z panem Tomaszem Jamką i  przedstawić ponownie powiedzmy tę infrastrukturę, która czeka w gotowości na objęcie jeżeli tylko będzie taka wola polityczna. Nasze wyliczenia wskazują, że o ile sam powiat konecki mógłby zbyt mało generować chętnych do nauki jazdy i potem zdobywania  prawa jazdy w egzaminach, o tyle nasze położenie przy granicy z województwem mazowieckim i łódzkim, przy bliskości Przysuchy, Opoczna i gmin należących do tych powiatów mogłoby i już dzisiaj powoduje zainteresowanie zdających egzaminy w takim ośrodku. Moglibyśmy liczyć na to i mamy potwierdzenie z Wydziałów Komunikacyjnych z Opoczna i Przysuchy, że gdybyśmy taki ośrodek uruchomili to znaczna część ich młodych ludzi sięgających po pierwszy dokument upoważniający do prowadzenia pojazdów chętnie by zdobywało w Końskich” – tłumaczy burmistrz Obratański.

Wygląda więc na to, że sprawa ulokowania w Końskich placówki Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zależy w tym momencie od zarządu województwa oraz sytuacji ekonomicznej samego WORD-u. Kiedy tylko pojawi się więcej informacji do tematu będziemy wracać.

REKLAMA

2 thoughts on “Prawo jazdy zdamy w Końskich? Pomysł nie upadł, ale się komplikuje [wideo]

  1. Pingback: Poseł Gosek: Będę przekonywał by w Końskich można było zdawać prawo jazdy | TKN24

  2. Pingback: Filia WORD w Końskich? Odpowiada marszałek Tomasz Jamka | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *