REKLAMA

Prezydent Kwaśniewski w Końskich i Gowarczowie! [wideo, zdjęcia]

O służbie zdrowia, ekologii i edukacji w Końskich mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Był on gościem lidera Lewicy do Parlamentu Andrzeja Szejny oraz lokalnego działacza Roberta Plecha. Wcześniej gościł w Gowarczowie u wójta Stanisława Pacochy. 

REKLAMA

Prezydent Kwaśniewski wizytę na Konecczyźnie rozpoczął od Gowarczowa, gdzie spotkał się z mieszkańcami, radnymi i wójtem Pacochą. Dopytywał tam o stan finansów gminy i chwalił za brak zadłużenia w trudnych dla samorządów czasach. Następnie w Końskich Prezydenta na targowicy miejskiej powitała liczna delegacja działaczy  komitetu Robert Plech Nowy Powiat z samym liderem na czele oraz sympatyków Lewicy. Kwaśniewski przespacerował się w towarzystwie Andrzeja Szejny i Roberta Plecha po targowicy, uścisnął dziesiątki dłoni, przyglądał się towarom.

Następnie wszyscy udali się w kierunku Apteki Melisa i Przychodni Zdrowie. Tam lider Lewicy w Świętokrzyskim Andrzej Szejna oraz prezydent Aleksander Kwaśniewski zmierzyli sobie ciśnienie. Pierwszy miał nieco podwyższone, ale była głowa państwa idealne – 120 na 70!

REKLAMA

Prezydent Kwaśniewski w Końskich zmierzył sobie ciśnienie. Wynik: 120 na 70.

Zwieńczeniem wizyty Kwaśniewskiego w Końskich był briefing prasowy poświęcony przede wszystkim służbie zdrowia, ale nie tylko. Wystąpienie rozpoczął Andrzej Szejna:

„Jednym z najważniejszych elementów programu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Lewicy jest właśnie inwestycja w ochronę zdrowia. Zapowiedzieliśmy, że jeżeli uda nam się przejąć odpowiedzialność za Państwo już od pierwszego listopada 2019 roku po pierwsze wszystkie leki na receptę będą maksimum po 5 złotych, że zwiększymy o 50 tysięcy liczbę lekarzy, zwiększymy o 50% liczbę miejsc na wydziałach lekarskich, że dofinansujemy służbę zdrowia do 2024 do poziomu 7,2% PKB, że wreszcie każdy zawód medyczny czy to pielęgniarka czy lekarz będą zarabiali godnie […] Uważamy, że leki dla kobiet w ciąży, dla seniorów, dla osób po przeszczepach, dla rencistów, dzieci powinny być bezpłatne w tym kraju i to jest najważniejsze, a nie inwestycja w zbrojenia. Ja nie wiem na kogo chce Pan Kaczyński napadać. Najważniejsza jest inwestycja w służbę zdrowia, w Polaków. Powinniśmy stojąc tu w Świętokrzyskim starać by młodzi ludzie nie wyjeżdżali z tego województwa, zostawali tu i rozwijali gospodarkę województwa świętokrzyskiego”  – informował Andrzej Szejna.

Następnie o trzech filarach, na które w tej kampanii stawia Lewica mówił sam prezydent Aleksander Kwaśniewski:

„Jestem pod wrażeniem tej przychodni, personelu i faktu, że mam książkowe ciśnienie co znakomicie mi poprawia nastrój na cały dzień. Końskie to jest to miejsce, gdzie zawsze miałem dobre wyniki i dużą sympatię. Dwie rzeczy bardzo poważnie: Lewica, którą zawsze wspierałem, a w tych wyborach szczególnie, bo brak jej w Parlamencie wyraźnie pokazuje, że Sejm jest gorszy, demokracja jest gorsza. W tych wyborach warto zagłosować na Lewicę byśmy to wszystko poprawili. W programie Lewicy mówi się dużo o przyszłości i uważam, że to jest trafne dlatego, że nie można żyć tylko tu i teraz. Nie można prowadzić polityki tak jak robi to PiS, który ciesząc się z dobrej koniunktury rozdaje pieniądze. Częściowo we właściwą stronę, a częściowo dla swoich – to jest krótkowzroczne. Przyszłość Polski zależy od postępu w kilku dziedzinach i ochrona zdrowia jest jedną z tych dziedzin. To dotyczy zarówno ludzi starszych, ale i stanu zdrowia całego społeczeństwa, też ludzi młodych – czy będą zdolni do konkurencji, czy będą dawać sobie radę tu i w świecie. Ochrona zdrowia jest niezwykle ważna. Drugim tematem przyszłości jest edukacja. Polska musi postawić na edukację. Musimy odejść tylko od edukowania o historii, która jest ważna, ale musimy myśleć do przodu. Musimy postawić na młodzież, która będzie znała informatykę, obsługiwała najnowocześniejsze urządzenia, będzie posługiwała się kilkoma językami obcymi. Polska szkoła potrzebuje lepszych płac dla nauczycieli i zmiany programu, które będą nas kształcić do konkurencji w XXI wieku. Trzecia dziedzina o przyszłości to ekologia, środowisko, ochrona tego środowiska. Wobec tych zmian klimatycznych, które obserwujemy, wobec coraz większego wpływu negatywnego człowieka na otoczenie ochrona środowiska jest niezwykle ważna. Tu są potrzebne wielkie programy odejścia od węgla, zainwestowania w odnawialne źródła energii i to wszystko w programie Lewicy jest”  – przemawiał w Końskich prezydent Kwaśniewski.

Podczas wystąpienia nie zabrakło także poparcia od prezydenta dla lidera Lewicy w regionie, konecczanina Andrzeja Szejny:

„Cieszę się również, że na czele listy tu w Waszym okręgu wyborczym jest Andrzej Szejna, którego znam wiele lat. Poznałem go jako bardzo, bardzo młodego człowieka. Dzisiaj jest tylko młodym człowiekiem. Czas jest tyranem i nikogo nie oszczędza. Tutaj nie da się tego ominąć. Jest człowiekiem, który jest i młody i energiczny i kompetentny i już doświadczony, bo ma za sobą praktykę parlamentarną i w kraju i w Parlamencie Europejskim. Myślę, że głos oddany na Andrzeja Szejnę to jest dobra inwestycja również w przyszłość” – przekonywał były prezydent.

Na koniec wielu mieszkańców robiło sobie zdjęcia z byłą głową Państwa. Z kolei gospodarz spotkania Robert Plech wręczył Kwaśniewskiemu oraz Szejnie witaminy na wzmocnienie oraz ciśnieniomierze –  życząc jednocześnie dobrych wyników podczas ich używania, jak i znakomitych wyników wyborczych Lewicy.

Zdjęcia (Arek Góral):

Prezydent Kwaśniewski w Gowarczowie:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *