REKLAMA

,,Proces wytwarzania podkowy szczęścia” – film nagrany w Maleńcu

O metalurgii i staropolskich militariach wytwarzanych w dawnej Fabryce Żelaza w Maleńcu opowiada film  ,,Proces wytwarzania podkowy szczęścia”, stworzony na jej terenie przez uczestników warsztatów filmowych organizowanych przez Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” i redakcję tkn24.pl. Zobaczcie ten materiał poniżej.

REKLAMA

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu to dziś miejsce głównie spotkań. Niegdyś był prężnie działającym zakładem metalurgicznym, zajmującym się wytwarzaniem wyrobów żelaznych, m.in. gwoździ, kos, armat, ale też podków. Jak sporządza się takie przedmioty? Uczestnicy warsztatów filmowych w Maleńcu stworzyli kilka filmów na ten temat. Jeden z nich bardzo ciekawie i szczegółowo omawia wytwórstwo podków.

REKLAMA

Jacek Turalski, pracownik zakładu w Maleńcu, przedstawia cały proces – Wykonujemy tu tzw. ,,podkówki szczęścia”, ponieważ są małe i mogą przynosić, przynoszą na pewno, szczęście. Żeby taką zrobić musimy wziąć pręt. Trzeba go rozkuć żeby był płaski i dopiero na rogu kowadła możemy zawinąć krzywiznę podkówki. Następnie robimy otworki,  dzięki którymi możemy zamontować ją sobie na ścianie.

Wideo jest to efektem pracy uczestników warsztatów filmowych organizowanych przez Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” i redakcję tn24.pl w ramach projektu ,,Lokalne dziedzictwo kulturowe źródłem społecznej i międzypokoleniowej integracji w ramach przedsięwzięcia ‘Promocja dialogu międzypokoleniowego’ „. Zajęcia tego typu potrwają do końca sierpnia. W planach są również nagrania na terenie Muzeum w Tokarni.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *