REKLAMA

Projekt domu w skandynawskim stylu od Domowych Klimatów

Skandynawski styl wszedł na stałe pod polskie strzechy wraz z wybudowaniem pierwszego szwedzkiego marketu znanej sieci meblowej. Okazuje się, że przytulność, biel i lekkie nawiązanie do tradycji wraz z istotnym wpływem nowoczesności ma swoje przełożenie na ogromne zainteresowanie Polaków. Idąc o krok dalej, już nie tylko meble i ozdoby, ale wręcz całe domy mogą być stworzone w stylu skandynawskim. Znana pracownia Domowe Klimaty ma w swoim portfolio kilka propozycji, a jeden z nich zachwyca szczególnie – parterowy „Babie Lato 2020”.

REKLAMA

Czym charakteryzuje się dom w stylu skandynawskim?

Jest kilka cech wyróżniających domy o koncepcji rodem z północy. Oczywiście w środkowej i zachodniej części naszego kontynentu są to jedynie pewne inspiracje, a żeby zobaczyć taką architekturę w pełnej krasie, trzeba już przekroczyć Bałtyk. Jednak pewien zestaw wyznaczników można zaadaptować we własnym projekcie domu:

REKLAMA

– Brak przepychu. Swawolne kształty, ciężka geometria, betonowa surowość – żadne z tych określeń nie pasują do domu w stylu skandynawskim.

– Kontrolowany minimalizm. Wszystkie przedmioty mają swoje miejsce, jest ich odpowiednia ilość, a strefy domu spełniają bardzo istotne, łączące się ze sobą funkcje.

– Biel jest wyznacznikiem. Kolor biały odbija światło, a tę cechę wykorzystuje się zarówno we wnętrzach, jak i przy elewacji.

– Dwuspadowy dach. Taki rodzaj zadaszenia jest typowy dla nieruchomości w stylu scandi.

Oprócz tego są dwie szkoły urządzania wnętrz i rysowania bryły: bardziej luksusowa „chic” oraz maksymalnie zbliżona do natury „boho”.

Dom skandynawski jest energooszczędny

Jedna z kluczowych cech nie została jeszcze wymieniona, a jest nią energooszczędność. Domy budowane w duchu scandi powinny oczywiście wykorzystywać jak najwięcej elementów naturalnych (jak np. drewno), ale też same być bliżej natury. Dlatego umieszczenie na dachu baterii słonecznych to świetny pomysł. Architekci projektujący takie nieruchomości w stylu skandynawskim zawsze starają się przewidzieć udział nowych technologii i namówić na ich wykorzystanie inwestorów: wspomnianą fotowoltaikę, pompę ciepła, rekuperację oraz rozwiązania inteligentnego domu. Wszystko to można zaplanować już na etapie rysunku technicznego, a każde z wymienionych rozwiązań zbliża dom do trybu pasywnego.

Babie Lato 2020

Dość duży, przestronny i wygodny projekt z wieloma nawiązaniami do Skandynawii ma w swoim portfolio pracownia Domowe Klimaty. Reprezentuje on kategorię domy parterowe z poddaszem do adaptacji, która często pokrywa się z założeniami scandi. Biała elewacja, bardzo duże okna w kolorze drewna, przemyślany rozkład i pełna gotowość na nowoczesne rozwiązania – wszystko to sprawia, że „Babie Lato 2020” ma szansę stać się świetną bazą dla szwedzkich mebli i dodatków. Co więcej, pomieści on całą rodzinę, ze względu na powierzchnię zabudowy ponad 230 metrów kwadratowych.

Czy warto budować w stylu skandynawskim?

Nieruchomości w opisywanym przez nas stylu skandynawskim bardzo pasują do polskiego krajobrazu. Świetnie sprawdzą się zarówno w terenach nizinnych, jak i górskich. Doskonale komponują się z przedmieściami i terenami wiejskimi. Potrzebują przestrzeni, choć nie zawsze – czasem mniejsze projekty doskonale potrafią uzupełnić gęsty, miejski krajobraz.

Czy warto kupić taki projekt? Z pewnością! Będzie on uniwersalny, niedrogi, łatwy w budowie i zawsze gotowy na nowoczesne rozwiązania techniczne.

Zdjęcia:

Materiał partnera

REKLAMA

Dodaj komentarz