REKLAMA

Radoszyce: Przebudowa szesnastu kilometrów Drogi Wojewódzkiej 728 trwa! Efekty są ogromne! [wideo, zdjęcia]

W gminie Radoszyce trwa realizacja gigantycznej inwestycji wartej 66 milionów złotych – przebudowy Drogi Wojewódzkiej 728. Szesnastokilometrowy odcinek drogi ma zostać oddany do użytku do końca 2021 roku. Obecnie prace trwają nad budową ścieżek rowerowych na długości całego odcinka oraz parkingiem dla samochodów ciężarowych w samych Radoszycach.

REKLAMA

Historię planów przebudowy drogi przedstawił nam burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala –„Już 30 lat temu pojawiły się pierwsze koncepcje odnośnie przebudowy. W jej ramach miało się znaleźć rondo w Radoszycach. To było pierwsze, nieskuteczne podejście. Od 2015 roku przyspieszyliśmy nasze działania wspólnie z Zarządem Województwa Świętokrzyskiego. Wzięliśmy na siebie koszt koncepcji przestrzennej, zrealizowaliśmy ją, przekazaliśmy do naszych partnerów” – mówił nam Michał Pękala.

Zakres rozbudowy DW 728 rozpoczyna się na terenie powiatu koneckiego w Radoszycach, biegnie przez miejscowości Radoska, Kapałów, Jóźwików, Sarbice Pierwsze i Czałczyn, a kończy w Łopusznie w powiecie kieleckim. Całkowita długość odcinków rozbudowy wynosi ok. 16 kilometrów, w tym długość obwodnicy Czałczyna w nowym śladzie – nieco ponad półtora kilometra.

REKLAMA

Michał Pękala podkreśla wagę bezpieczeństwa mieszkańców gminy korzystających z drogi –Chcieliśmy zadbać o bezpieczeństwo. To są ścieżki rowerowe, chodniki, geometria drogi – wyspy zwalniające prędkość, a także oświetlenie. Staraliśmy się to zrobić z uwagi na fakt, że wiedzieliśmy, że gdy prędkość wzrośnie nasi mieszkańcy mogą nie być bezpieczni na tak obleganym odcinku ruchu, ponieważ tam występują nie tylko samochody osobowe, ale i w dużej mierze samochody ciężarowe” – tłumaczył nam burmistrz Radoszyc.

Obecnie wykonawca kończy zakres prac przy powstającym rondzie w Radoszycach – właśnie budowany jest tam parking dla samochodów ciężarowych. W dużej części zostały już zrealizowane chodniki, nad drogami rowerowymi trwają jeszcze prace. Za kilka tygodni na jezdni będzie położona warstwa ścieralna. Kolejnym elementem będzie oznakowanie.

-„Koszt inwestycji przebudowy drogi 728 to 66 milionów, z czego duża część pochodzi ze środków Unii Europejskiej, część z koncepcji programowej, której trud ponieśliśmy razem z gminą Łopuszno i wykonaliśmy dokumentację i oczywiście Zarząd Województwa Świętokrzyskiego – pozostała część” – przekazuje nam burmistrz Michał Pękala.

Planowana data całkowitego oddania do użytku to koniec 2021 roku, jednak firma STRABAG będąca wykonawcą projektu ma nadzieję na wcześniejsze zakończenie prac.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *