REKLAMA

Przed czym chroni polisa dla domu w budowie?

Własny dom to wręcz idealna sytuacja niemal dla wszystkich. Postawienie domu jest jednak kosztowne. Kiedy już zgromadzimy odpowiednią ilość środków i rozpoczniemy budowę, warto pomyśleć o jej ochronie, by w wyniku przypadków losowych nie stracić oszczędności życia i pozostać bez dachu nad głową.

REKLAMA

Czy można ubezpieczyć dom w budowie?

REKLAMA

O tym, że dom mieszkalny należy ubezpieczyć nie należy przekonywać chyba nikogo. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że istnieje również możliwość objęcia ochroną domu, który jeszcze nie został wybudowany. Tzw. ubezpieczenie domu w budowie to polisa, na którą zdecydowanie warto postawić.

Chroni ona naszą inwestycję, która stanowi nierzadko oszczędności całego życia. Ich utrata np. w wyniku niespodziewanego pożaru, mogłaby dożywotnio przekreślić szanse na dokończenie budowy. Dom w budowie należy zatem ubezpieczyć, by spokojnie i cierpliwie móc doglądać prac i czekać, aż przyszła nasza enklawa spokoju zostanie oddana do użytku.

Charakter ubezpieczenia domu w budowie

Charakter ubezpieczenia domu w budowie jest zupełnie inny, niż ten, który dotyczy domu mieszkalnego. Polisy zawierają zupełnie inny przedmiot ubezpieczenia, a wysokość opłacanych składek jest z reguły dużo niższa. Ubezpieczenie nieruchomości w budowie, a więc tej, która jest wznoszona lub rozbudowywana trwa od momentu rozpoczęcia prac, do momentu zamieszkania obiektu. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed zniszczeniem lub utratą inwestycji budynku, który nie został jeszcze ukończony.

Co podlega ochronie?

Zakres przedmiotu ubezpieczenia zależny jest od danego towarzystwa. Polisy mogą mieć różnych charakter i uwzględniać odmienne warianty ryzyka, jakie ciążą nad wznoszoną inwestycją. Zdecydowanie największym zagrożeniem, jakie może przyczynić się do zniszczenia domu w budowie jest pożar. Jest to również standardowy czynnik ryzyka, który pojawia się jako przedmiot ochrony w polisach chyba wszystkich ubezpieczycieli.

Drugim aspektem, który powinien znaleźć się w polisie jako ryzyko będące przedmiotem ubezpieczenia, są szkody wywołane przez czynniki atmosferyczne. Wśród nich mogą występować różne aspekty. Najważniejszy jest czynnik związany z uszkodzeniami wynikłymi przez gwałtowne ulewy deszczu, które mogą wywołać wiele awarii i usterek, szczególnie kiedy inwestycja jest w stanie surowym i nie posiada jeszcze dachu.

Ubezpieczeniu mogą podlegać również inne przypadki losowe, jak np. osuwanie i zapadanie ziemi, powódź, uderzenie pioruna czy szkody powstałe w wyniku silnych wiatrów, czynnika, który w ostatnich latach przybiera na sile i powoduje coraz więcej strat. Działalność ludzka również może stanowić zagrożenie na terenie budowy.

Warto ubezpieczyć materiały budowlane także na wypadek kradzieży, co uchroni nas przed dużymi kosztami dodatkowymi w przypadku takiego zdarzenia. Wszystkie pozostałe czynniki łatwo sprawdzić w przykładowym produkcie ubezpieczeniowym np. Pzu ubezpieczenie mieszkania i wybrać polisę, której stosunek zawartości do ceny będzie najkorzystniejszy.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz