REKLAMA

Przed nami drugi etap II Przeglądu KGW z gminy Końskie [wideo]

W sobotę 31 lipca na Koneckich Błoniach na Browarach odbędzie się drugi etap II Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Końskie. 

REKLAMA

Miejsko–Gminny Dom Kultury po raz drugi organizuje Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich pod nazwą „Tradycja kołem się toczy”. Pierwszy etap przeglądu zorganizowano w sobotę 17 lipca w Parku Miejskim w Końskich. Tematyką tej części przeglądu było staropolskie wesele, a zadaniem poszczególnych kół gospodyń była prezentacja wianka panny młodej i druhny oraz bukietu panny młodej. Stoiska uginały się od pysznych potraw, a na scenie grała kapela „Jontki” z Żywca. Relację z tego wydarzenia można obejrzeć TUTAJ.

„Tym razem członkinie i członkowie kół wezmą udział w konkursie „Babcine przyprawy jako dodatek do tradycyjnych dań”. Te przyprawy mają pochodzić z lasów i łąk. Komisja konkursowa w składzie: dr Alicja Trukszyn i Patrycja Kalinowska z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Kamila Kaczorowska – Bieniek z Domu Kultury w Opocznie oceniać będzie potrawy tradycyjne z dodatkiem tych naturalnych przypraw” – informuje Anna Wiaderna, pracownik Domu Kultury w Końskich i organizatorka wydarzenia.

REKLAMA

Na zdjęciu: Kapela Łysogórska, foto. MGDK Końskie

Czas umili wszystkim „Kapela Łysogórska” prezentująca muzykę ludową oraz folklor Gór Świętokrzyskich.

„Później na scenie pojawiać się będą reprezentanci poszczególnych kół, którzy pokażą własne, krótkie programy dotyczące tradycji regionu. Przez cały czas będą także przygotowane do degustacji znakomite potrawy i napoje” – dodaje Anna Wiaderna.

O zwycięstwo i nagrody finansowe powalczą następujące koła: „Cepterki” z Modliszewic, „Alebabki” z Wincentowa, „Koniczynka” z Proćwinia, „Pod Dębami” z Piły – Szabelni, „Gatniczanki” z Gatnik, „Rogowianka” z Rogowa, „Korniczanka” z Kornicy, KGW Nieświń, KGW Przybyszowy, KGW Nałęczów, Sworzyce, Dziebałtów.

Finał przeglądu odbędzie się 8 sierpnia podczas XVI Koneckiego Przeglądu Kapel i Solistów – Instrumentalistów Ludowych.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *