REKLAMA

Przeżyli wielką grecką przygodę! Podsumowanie Erasmusa w ZSP Stąporków [wideo, zdjęcia]

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie to najbardziej doświadczona szkoła w regionie pod względem współpracy międzynarodowej. W poniedziałek już kolejna w ostatnich latach grupa uczniów podsumowała swoje zagraniczne praktyki realizowane w ramach projektu Erasmus +. Tym razem technicy informatycy oraz technicy logistycy szkolili się na wyspie pełnej słońca – greckiej Krecie. W poniedziałek młodzież odebrała specjalne certyfikaty – tak zwane europasy. 

REKLAMA

W poprzednich latach uczniowie tej placówki odbywali praktyki w takich miejscach jak: Lipsk w Niemczech, Parma i Bolonia we Włoszech, Rethymno w Grecji na Krecie. Podczas tegorocznej, szóstej już edycji dla tej szkoły programu Erasmus + społeczność szkolna ponownie udała się do przepięknego Rethymno –„Jest to już szósty projekt praktyk zawodowych i prawie 200 uczniów naszej szkoły  w takich praktykach uczestniczyło […] Taki projekt nie wpływa tylko na uczniów, ale również w sposób bardzo rozwijający wpływa na całą społeczność szkolną poprzez wpływ na nauczycieli uczestniczących w projekcie […] Jestem przede wszystkim bardzo dumna z młodzieży i nauczycieli, że bardzo się starają na projekcie, są chwaleni przez pracodawców, właścicieli hoteli. My jako opiekunowie jesteśmy we wszystkich miejscach praktyk i wszędzie rozmawiamy z opiekunami na tych zajęciach. Panowie byli w serwisach i magazynach, a my z panią Kasią w Uniwersytecie, w Bibliotece i słyszymy wiele ciepłych słów”  – mówiła podczas podsumowania projektu Hanna Rzepka, dyrektor ZSP w Stąporkowie.

REKLAMA

Celem projektu było to aby poprzez miesięczne praktyki zawodowe, podnieść kompetencje kluczowe w zakresie umiejętności zawodowych, językowych oraz rozwoju osobistego i społecznego wśród 23 uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk (17) i technik logistyk (6). Był to projekt mobilnościowy realizowany przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie w ramach programu Erasmus +, finansowany przez Unię Europejską w 100% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER). Wartość projektu to 59 tysięcy euro. Powiat Konecki jako jednostka prowadząca dla szkoły pożyczył placówce 20% tej kwoty na rzecz wkładu własnego. W uroczystości zakończenia mobilności udział wziął naczelnik oświaty z tej jednostki Krzysztof Stachera, który wielokrotnie podkreślał swoją dumę ze szkoły, która tak często realizuje unijne programy i tym samym rozwija umiejętności swoich uczniów.

Nim uczniowie i nauczyciele wyruszyli do Grecji w szkole odbyły się specjalne szkolenia, podczas których uczestnicy projektu poznawali kulturę i zwyczaje mieszkańców Hellady, doskonalili swój angielski pod kątem posługiwania się tym językiem podczas praktyk.

Konferencję podsumowującą projekt rozpoczęły elementy kultury greckiej – muzyka i taniec znane z filmu „Grek Zorba”.  Wydarzenie poprowadzili uczniowie uczestniczący w praktykach Amelia Tomasik i Kamil Dobrowolski. W trakcie spotkania swoimi wrażeniami z pobytu na Krecie podzielili się wybrani praktykanci, a następnie nauczyciele pełniący funkcje opiekunów: Karol Banasik, Paweł Ferens, Hanna Rzepka i Katarzyna Dworzyńska.

Uczestnicy konferencji obejrzeli też film nakręcony w Rethymno oraz podczas licznych wycieczek, które odbywała młodzież. Jego autorem był Oktawian Szymczyk. Warto dodać, że przedstawiciele stąporkowskiej „Górki” nie tylko praktykowali w firmach komputerowych, na Uniwersytecie Kreteńskim w Rethymno, czy miejscowej bibliotece, ale i dużo zwiedzali. Mieli oni przyjemność zobaczyć choćby słynny pałac minojski w Knossos, w którym według mitologii zamieszkiwał minotaur. Uczniowie zwiedzili też samo Rethymno, a także piękne portowe miasto Chania.

O swoich wrażeniach z pobytu w Grecji opowiedział nam uczestnik projektu Kamil Dobrowolski –„Zaczęło się od tego, że inne klasy wyjeżdżały na ten projekt i ja też miałem chęć. Moje rodzeństwo jechało i stwierdziłem, że ja też muszę pojechać. Dostałem się, bo miałem dobre wyniki i zakwalifikowałem się […] Praktyki zawodowe odbywałem na Uniwersytecie Kreteńskim. Głównie skanowałem książki, zdarzało się by przekonwertować pliki, miałem też styczność z drukarką 3D […] Miasto Rethymno jest bardzo piękne, architektura bardzo mi się spodobała. Widok na morze przez balkon to coś nieprawdopodobnego. Rano się wstaje, a pierwsze co to szum morza budzi […] To jest bardzo przyszłościowe dla siebie, ale to i bardzo miło spędzony miesiąc. Przez ten czas wiele rzeczy się dzieje i to jest nie do opisania. To też dobry czas by się usamodzielnić, serdecznie zachęcam do tego” – mówi uczeń IV klasy technikum w Stąporkowie.

Na zakończenie poniedziałkowej konferencji młodzież otrzymała Certyfikaty i Europasy z rąk dyrektor Hanny Rzepki, wicedyrektora Karola Banasika oraz naczelnika Krzysztofa Stachery. Certyfikat Europass potwierdza zdobycie wiedzy i doświadczenia podczas mobilności, które są uznawane we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Wiadomo już, że „Górka” w  następnych latach realizować będzie kolejne mobilności w ramach Erasmusa!

Zdjęcia z gali podsumowującej projekt:

Zdjęcia ze szkoleń przed wyjazdem oraz z pobytu na Krecie:

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz