REKLAMA

Przybyszowy triumfują w Przeglądzie Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich [wideo, zdjęcia]

Imprezy o charakterze ludowym od kilku lat na Konecczyźnie cieszą się dużym zainteresowaniem. Za  nami kolejny już Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Końskie. Po dwóch etapach rywalizacji na Browarach finał zorganizowano na koneckim rynku. Najlepszym spośród kół okazało się to z miejscowości Przybyszowy. Nagrodę Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich zgarnęło z kolei KGW z Wincentowa. 

REKLAMA

Zanim rozpoczął się już IV Finał Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Końskie na rynku miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej polskim misjonarzom z Peru, którzy ponieśli męczeńską śmierć. Wystawa dotarła do Końskich dzięki zaangażowaniu wiceministra Piotra Wawrzyka.

REKLAMA

On też ze sceny wspólnie z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim oraz przedstawicielką Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich Katarzyną Korus otwierał niedzielną imprezę. Burmistrz Obratański dziękował i doceniał zaangażowanie gospodyń w budowanie wiejskich społeczności. Podkreślał też, że dla gminy to zaszczy gościć reprezentacyjny zespół ludowy ze Stanów Zjednoczonych –„Bardzo cieszę się, że będziemy mogli tutaj nie tylko sami cieszyć się swoją obecnością, integrować wokół wartości, które odziedziczyliśmy po naszych przodkach, ale też że będziemy mieli okazję zobaczyć, że polska kultura jest silna nawet w oderwaniu od macierzy […] Myślę, że będziemy się wzajemnie uczyć tego szacunku dla polskiej kultury ludowej. Proszę Państwa podsumowanie Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich uważam za otwarte” – przemawiał burmistrz Krzysztof Obratański.

Wielkimi atrakcjami finału były koncert dwóch grup. Najpierw zaprezentowali się artyści z zespołu Wesoły Lud z Chicago, który jest reprezentacyjnym zespołem folklorystycznym Zjednoczenia Polskiego w Ameryce. Potem koncert dała góralska grupa „Kosor” z Żywca –„Wszystkie gospodynie i koła, które brały udział chcą już znać werdykt jury. Mamy dziś gorącą pogodę, ale na pewno będzie to bardzo udane. Mamy tutaj zespół polonijny Wesoły Lud z Chicago, koła otrzymają nagrody, będzie niespodzianka dla kół biorących udział, ale będzie i na koniec Kapela Góralska” – opowiadała nam Anna Wiaderna, koordynatorka przeglądu z ramienia Domu Kultury w Końskich.

W międzyczasie poznawaliśmy wyniki przeglądu. Podczas I i II etapu jurorzy oceniali działalność kół. W pierwszym etapie gospodynie miały przygotować tradycyjne majówki śpiewne przy kapliczkach i krzyżach oraz dania nawiązujące do chrzcin lub wesel. I tak w konkurencji majówkowej wygrało Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach. To samo koło zwyciężyło w rywalizacji kulinarnej serwując przepyszne ozory w sosie chrzanowym. 

Drugi etap to prezentacja artystyczna pt. „Zwiady , swaty, prosacka, błogosławiny”. W tym przypadku zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich „Alebabki” w Wincentowie. 

Za pierwsze miejsca przyznano nagrody w wysokości 1000 zł, drugie 800 zł, trzecie 600 zł, wyróżnienia 400 zł. Nagrodę specjalną Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, czyli swego rodzaju Grand Prix Przeglądu i 1500 zł przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach. Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich ufundował własną nagrodę specjalną w kwocie 1000 złotych dla KGW Alebabki z Wincentowa. Na decyzję o przyznaniu tej nagrody wpłynęło zaangażowanie pokolenia w konkurs. Nagrodę wręczyła Katarzyna Korus – prezes PZKGW i przedstawicielka jury konkursu.

A pełne wyniki znajdziecie poniżej:

Wyniki IV Przeglądu KGW gmina Końskie

Jury w składzie:
Przewodnicząca Anna Smolińska
Członek Beata Ryń
Członek dr Alicja Trukszyn
Członek Tomasz Kordeusz
Członek Katarzyna Korus
Członek Aleksandra Żytnicka
po obejrzeniu 10 podmiotów wykonawczych postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia w następujących w kategoriach:

I ETAP „MAJÓWKA W DAWNEJ TRADYCJI LUDOWEJ” czyli tradycyjne majówki śpiewne przy kapliczkach i krzyżach.
1 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach
2 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Nieświniu ex aequo Koło Gospodyń Wiejskich „Alebabki” w Wincentowie
3 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Dziewczyny z Bradwayu” w Brodach
Wyróżnienia
Koło Gospodyń Wiejskich „Rogowianka” w Rogowie
Koło Gospodyń Wiejskich w Kornicy
„Kulinaria Regionalne” – I ETAP „Zastole – chrzciny i wesele”
1 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach
2 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Gatniczanki” w Gatnikach ex aequo Koło Gospodyń
Wiejskich „Cepterki” Modliszewice
3 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Nieświniu
Wyróżnienia
Koło Gospodyń Wiejskich „Rogowianka” w Rogowie
Koło Gospodyń Wiejskich w Nałęczowie
Koło Gospodyń Wiejskich „Pod Dębami” Piła – Szabelnia

II ETAP – „Prezentacja artystyczna”
„Zwiady , swaty, prosacka, błogosławiny”
1 miejsce   Koło Gospodyń Wiejskich „Alebabki” w Wincentowie
2 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach ex aequo  Koło Gospodyń
Wiejskich „Cepterki” w Modliszewicach
3 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Dziewczyny z Broadwayu” w Brodach
Wyróżnienie
Koło Gospodyń Wiejskich „Rogowianka” w Rogowie
Koło Gospodyń Wiejskich „Gatniczanka” w Gatnikach

NAGRODA SPECJALNA BURMISTRZA MIASTA I GMINY KOŃSKIE

Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach

Zdjęcia (A. Góral, P. Stolarski):

 

REKLAMA

One thought on “Przybyszowy triumfują w Przeglądzie Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich [wideo, zdjęcia]

  1. […] Krzysztofa Obratańskiego. Na koneckim rynku podczas finałowego spotkania rozstrzygającego przegląd koneckich Kół Gospodyń Wiejskich wystąpili oni po raz […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *