REKLAMA

PSZOK w Fałkowie? To plotki!

Od wczoraj na forach internetowych krążą informacje jakoby w Fałkowie powstawało nowe składowisko odpadów. Do naszej redakcji z pytaniami także zwrócili się mieszkańcy tej miejscowości. Sprawdzamy co tak naprawdę powstaje przy ulicy Pląskowickiej i we wstępie uspokajamy: gmina nie chce tam otwierać PSZOK-u. 

REKLAMA

Gmina przy ulicy Pląskowickiej zamierza stworzyć magazyn. Foto: Dzień Dobry Fałków

„Uwaga Mieszkańcy Fałkowa! Na ul. Pląskowickiej 15 planowane jest powstanie składowiska odpadów PSZOK” – napisała na lokalnym forum „Dzień Dobry Fałków” użytkowniczka Emilia.

Pod postem rozpętała się burza, a dominowały głosy mówiące o tym, że nikt nie chce takiego miejsca przy Pląskowickiej, gdzie już znajduje się wielkie składowisko odpadów, które przysporzyło mieszkańcom wiele problemów choćby w związku z licznymi i głośnymi pożarami.

REKLAMA

Kilka osób zwróciło się z prośbą o interwencję w tej sprawie także do naszej redakcji. Sprawdzamy więc co wiadomo o inwestycji przy ulicy Pląskowickiej na dawnym placu Kółka Rolniczego.

Co mówi przetarg dotyczący tej inwestycji? Jego tytuł to przebudowa budynku magazynowo – gospodarczego po Kółku Rolniczym w Fałkowie. Z dokumentacji przetargowej wynika, że wykonawca w ramach dużego programu rewitalizacji Fałkowa ma przebudować budynek magazynowo – gospodarczy wraz z zagospodarowaniem terenu po Kółku Rolniczym przy ulicy Pląskowickiej w Fałkowie. Prace zaś mają trwać do końca lipca. Szczegółowy zakres inwestycji przewiduje roboty rozbiórkowe, porządkowanie terenu, a także remonty i renowacje starych budynków. Specyfikacja nie wspomina ani słowem o tworzeniu na Pląskowickiej miejsca na składowanie odpadów.

W rozmowie z nami potwierdzają to urzędnicy i włodarze Fałkowa  –„Nie wiemy skąd wzięły się informacje o tym, że gmina stworzy tam Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nigdzie w dokumentacji nie wskazujemy takiego punktu. To ma być budynek magazynowo-gospodarczy i taki kształt ten budynek będzie miał. Prace są wykonywane, ponieważ gmina otrzymała między innymi na ten cel środki z Unii Europejskiej w ramach projektu rewitalizacji Fałkowa” – mówi nam radny powiatowy z okręgu obejmującego gminę Fałków i urzędnik gminny Paweł Pękala  i dodaje –„Tworząc projekt chcieliśmy uwzględnić w nim odmianę także terenów zaniedbanych, poprzemysłowych, porolniczych i stąd znalazł się tam ten plac starego Kółka Rolniczego”.

O tym, że nic nie zadzieje się bez zgody mieszkańców i bez aprobaty radnych zapewnia także wójt gminy Fałków Henryk Konieczny:

„Temat utworzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych pojawił się kiedyś w rozmowach podczas komisji lub sesji. Natomiast nie ma mowy o utworzeniu PSZOK bez społecznej akceptacji. Nie było żadnych podjętych działań by przy Pląskowickiej takie miejsce zbudować.  Nie występowaliśmy do tej pory o żadne zgody na takie miejsce i nie zrobimy tego bez zgody mieszkańców, a następnie bez zgody radnych poprzez odpowiednią uchwałę. To co w tej chwili jest wykonywane na miejscu to budynek magazynowo-garażowy np. do trzymania sprzętu ciężkiego, pojazdów będących na stanie gminy, kosiarek. Tylko tyle” – zapewnia nas Henryk Konieczny, wójt gminy Fałków.

Gmina Fałków wydała w tej sprawie także oficjalny komunikat. Znajdziecie go poniżej:

REKLAMA

One thought on “PSZOK w Fałkowie? To plotki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *